Veľký vizionár vo veľkej chudobe
Big brother is watching you. Veľký brat ťa sleduje. Kto by nepoznal tieto takmer strašidelné vety. Ich autor George Orwell bol síce ľavicovo orientovaný, no ostro vystupoval proti akejkoľvek totalite. Jeho diela Zvieracia farma a 1984 sa v tomto smere stali kultovými. Najmä román 1984 (napísaný v roku 1948), z ktorého spomínaný citát pochádza, je pre nás, čo sme totalitný systém zažili, šokujúcou víziou, ktorá sa skutočne naplnila. Orwell, vlastným menom Erik Arthur Blair, má však na svojom konte množstvo ďalších románov, esejí a textov. Ako prvotina mu vyšla kniha Na dne v Paríži a v Londýne, v ktorej opisuje svoje živorenie v Paríži, kde sa v roku 1928 pokúšal živiť ako spisovateľ a novinár. Aj napriek snahe a neodškriepiteľnému talentu sa však na spoločenskom rebríčku postupne prepadal, až napokon skončil v podzemí jedného luxusného hotela, kde pracoval ako umývač riadu a chlapec pre všetko. Celodenná drina ho napokon donútila zdupkať nielen z práce, ale aj z Francúzska. Návrat do Londýna však nič nezmenil. Orwell sa ako tulák a bezdomovec ťažko pretĺkal z jedného miesta na druhé. Stretával sa so spodinou, s podsvetím, na vlastnej koži okúsil hlad, zimu, biedu a absolútnu chudobu, spoznal svet prostitútok, zlodejíčkov a všelijakých podivných kreatúr. Práve o tomto svete je jeho kniha, o ľuďoch na okraji spoločnosti, o túžbe prežiť za každých okolností, aj keď by to človek už niekedy chcel aj vzdať.
GEORGE ORWELL: Na dně v Paříži a Londýne, Argo, 2015

Aké to tu bolo
Historik Karel Bartošek začal svoju spisovateľskú kariéru ako ortodoxný komunista, no postupom času pochopil zvrhlosť tohto systému – aktívne sa zapojil do Pražskej jari 1968, neskôr si odsedel ako politický väzeň pol roka a namiesto profesorskej práce na univerzite bol kuričom v škole. Až sa rozhodol pre emigráciu do Francúzska, kde mohol pokračovať vo vedeckej práci. Jeho kniha Z papírků je súbor krátkych denníkových poznámok, ktoré nikdy nemali byť publikované. Aj preto je v nich sila, ktorá opisuje, aké to tu bolo, aký zvrátený systém vládol v Československu po vpáde okupantských vojsk.
KAREL BARTOŠEK: Z PAPÍRKŮ, Paseka, 2015

Netradičná láska
Tajomné, zvrátené, klamárske či neverné ženy. A napriek tomu nás chlapov stále a stále priťahujú, stále a stále zraňujú, rovnako ako hrdinov siedmich poviedok jedného z najrešpektovanejších svetových spisovateľov súčasnosti. Murakami píše opäť strohým jazykom, hrdinovia jeho príbehov sú z rozdielnych svetov, či už je to spisovateľ, herec, alebo majiteľ baru, častým motorom príbehu je náhoda. No na chlapa až neskutočne úprimne dokazuje, že strata lásky zanecháva stopy nielen na ženách, ale aj na mužoch.
HARUKI MURAKAMI: Muži, kteří nemají ženy, Odeon, 2015

Pocta Islandu
Keď prednedávnom nečakane zomrel v nemocnici v Reykjavíku popredný slovenský novinár Juraj Kušnierik, tamojší hudobníci na jeho pamiatku zorganizovali benefičný koncert. Takej pocty sa v zahraničí dostane skutočne máloktorému Slovákovi. Islandskí muzikanti, ktorí zaplavili svetovú hudobnú scénu v mnohých žánroch, však poznali Juraja osobne, vedeli, aký nadšenec a dobrý chlap to je. Fakt, že o ich hudbe napísal knihu Hudba ostrova, bol len čerešničkou na torte v ich skvelom vzťahu. Jurajova kniha je nielen poctou islandskej hudbe, ale celej krajine a najmä inšpiratívnym ľuďom, ktorí tam žijú.
JURAJ KUŠNIERIK: HUDBA OSTROVA, Artfórum, 2011

Vegánska očista
Vianočné sviatky a koncoročné oslavy bývajú pre naše telá poriadne zaťažkávajúcou skúškou. Až takou, že mnohí sa v januári rozhodnú buď chudnúť, alebo prinajmenšom očistiť si organizmus. Jednou z možností je vyskúšať vegánske pokrmy, ktoré neobsahujú žiadne zložky živočíšnej potravy. Táto kniha je dôkazom, že aj takéto jedlá vedia byť atraktívne chuťou i výzorom a pomôže vám pripraviť ich. A čo je dôležité, ako pripraviť zložky, ktoré nahradia napríklad vajíčka, mlieko, ale aj klobásy. Vegánstvo je v posledných rokoch na vzostupe, skúste byť in. Aspoň na chvíľu.
Nicole Justová: LA VEGANISTA, Ikar, 2015

Príbeh z čias Krista
Jeden z najlepších a najúspešnejších historických románov všetkých čias rozpráva príbeh vzdelaného a mierumilovného syna významnej židovskej rodiny z Jeruzalema, ktorého osud sa prelína s osudom Ježiša Krista. Ben Hur bol najpredávanejším románom na prelome 19. a 20. storočia a na prvej priečke rebríčka amerických bestsellerov sa udržal až do roku 1936, keď ho predbehol román Odviate vetrom. Veľkofilm z roku 1959, ktorý bol podľa románu nakrútený, získal jedenásť Oscarov. Aj preto sa s napätím očakáva nový film Timura Bekmambetova, ktorý má prísť na plátna tento rok. Kniha je však kniha…
LEW WALLACE: BEN HUR, Aktuell, 2015

Koniec púte
Jedného z najoceňovanejších a zároveň aj najplodnejších talianskych spisovateľov súčasnosti Erriho de Lucu označili za jeho tvorbu v prvom desaťročí nového milénia za „autora dekády“. Práve v tomto čase mu medzi inými vyšla aj útla kniha Boží hora, v originále Montedidio. Práve tak sa volá chudobná a stále hlučná neapolská štvrť, plná úzkych uličiek a špinavých dvorov. Plná životov ľudí, ktorí namiesto vysnívaného osudu skončili svoju púť tu, na Božej hore.
ERRI DE LUCA: Boží hora, Pistorius & Olšanská, 2015

Facebook Comments