Sú také, kde sa pre veľký záujem musia účastníci vopred žrebovať, sú maratóny, kde sa zarábajú slušné peniaze, maratóny s veľkou publicitou či dlhou históriou. A sú aj také, kde si na svoje prídu nielen nohy a pľúca, ale aj oči.

10. Aténsky maratón (Grécko)

Aj keď možno nepatrí medzi najspektakulárnejšie, aténsky maratón jednoducho v top 10 nesmie chýbať. Už len pre históriu, veď práve tu vznikla tradícia tejto bežeckej disciplíny aj jej názov. V roku 490 pred naším letopočtom vyhrali Aténčania nad Peržanmi bitku pri Maratóne. Legenda hovorí, že posol Feidipides bežal túto správu oznámiť svojim krajanom. Prebehol 42,195 kilometra, aby v Aténach oznámil: „Zvíťazili sme!“ a mŕtvy padol na zem. V súčasnosti sa Aténsky maratón beží na trati, ktorá sa snaží kopírovať Feidipidov beh spred vyše 2 500 rokov a až do cieľa dýcha históriou. Vyráža sa z Maratónu, beží sa okolo pamätníka spomínanej bitky, neskôr sa dlho stúpa do Atén, kde organizátori povodia bežcov popri najvýznamnejších pamiatkach, aby ich zaplnený štadión Panaithinakos vítal búrlivým aplauzom. Jednoducho, beh a náuka o gréckej histórii v jednom.

9. Midnight Sun Marathon (Nórsko)

Nórsko patrí medzi najkrajšie krajiny planéty. Tunajšie maratóny sú rajom pre oči milujúce prírodné scenérie. Jeden z nich je však výnimočný – Midnight Sun Marathon v mestečku Tromsø. Maratón polnočného slnka sa naozaj beží v noci, lenže v ročnom období, keď tu slnko nezapadá a svetlo je 24 hodín denne. Maratónci štartujú o pol deviatej večer, tí najlepší sú o polnoci v cieli. Unikátnosť polárneho dňa sa rozhodli organizátori prvý raz využiť v roku 1989, odvtedy tento maratón láka bežcov z celého sveta. Okrem netradičného času sa musia bežci pripraviť aj na možnosť mrazov a často daždivého počasia, Tromsø totiž leží asi päťsto kilometrov severne od polárneho kruhu a je najsevernejším oficiálne registrovaným maratónom. Bežci musia dvakrát zdolať povestný most Tromsø, ktorý je vysoký takmer päťdesiat metrov a dá zabrať. Ale výhľad na okolité zasnežené hory a nádherné fjordy stojí za to.

8. Australian Outback Marathon (Austrália)

V Austrálii je v júli zima a to je najlepší čas na vytrvalostné behy, teplota totiž nestúpne nad 20 stupňov Celzia. Asi najťažšie pre našinca je dostať sa tam, trať totiž nie je príliš náročná, v drvivej väčšine je rovinatá a beží sa po vyjazdených pieskových cestách v buši, sem-tam s malými pieskovými dunami. Unikátne je však prostredie – maratón sa totiž odohráva pod krásnou scenériou oblasti Ayersovej skaly, v legendárnom kraji Uluru, rovno pod unikátnymi skalnými útvarmi Olga. Občas sú namiesto divákov popri trati kengury a sú účastníci, ktorí videli aj dingov.

7. Tenzing-Hillary Everest Marathon (Nepál)

Už názov hovorí, že nepôjde o pomalé klusanie po upravených cestách. Maratón rovno pod vrcholom planéty je najvyššie položený maratón na svete a je len pre najlepších – veď víťazi sa len-len dostanú pod hranicu štyroch hodín. Jednou z podmienok organizátorov je, aby sa účastníci dostavili na miesto štartu už tri dni vopred – kvôli aklimatizácii na tamojšie výškové podmienky. Trať vedie cez úžasný Národný park Sagarmáthá a Namče Bazar, ktorému sa hovorí hlavné mesto Šerpov. Beží sa okolo budhistických chrámov, či už popri jednom z najstarších v oblasti – Pangboče, alebo okolo Tengboče, čo je najstarší kláštor v Himalájach. Ak je niekomu málo, organizátori pripravujú ultramaratón na 60 kilometrov. Ak ani to nestačí, tak už len vybehnúť na vrchol Everestu…

6. Inca Trail Marathon (Peru)

Ak si maratón pod Everestom hovorí, že je najvyššie položený, jeho kolega z Peru sa pýši prívlastkom najťažší. Niečo pravdy na tom bude, bežci totiž musia prekonať šialené prevýšenia. Štartuje sa v historickom meste Cusco vo výške 2 630 metrov, pričom sa bežci štyrikrát dostanú nad hranicu 3 600 metrov. Zabijakom je Priesmyk mŕtvej ženy vo výške 4 200 metrov. Trať kopíruje staroveký chodník Inkov, je plná schodov, tunelov a kamenných chodníkov, nie veľmi pohodlných na behanie. Smeruje do legendárneho strateného mesta Machu Picchu, kde bežci vdýchnu atmosféru niečoho magického a pokračujú až k slávnej Slnečnej bráne. Tam je cieľ tohto ťažkého, ale nádherného maratónu.

5. Big Sur International Marathon (Kalifornia, USA)

Kopce a často silný vietor od mora vedia poriadne bolieť, no silným liekom proti bolesti je nádherný výhľad na pobrežie Tichého oceána. Taký je najkrajší maratón v Kalifornii, ktorý štartuje v Big Sure a končí sa v Carmeli. Trasa medzi týmito mestečkami kopíruje známu pobrežnú cestu Highway One, no vedie cez nádherné sekvojové lesy, malebné stráne a popri množstve miestnych rančov. Podľa skúsených maratóncov je to veľmi náročný beh a nie každý ho zvládne, no živá panoráma rovno pred očami je silná motivácia. Aj preto býva maratón každý rok „vypredaný“ a hlásiť sa treba naozaj skoro. Mimochodom, pre skutočných hardcore maratóncov je tu špeciálna ponuka Boston 2 Big Sur Challenge – dva maratóny vzdialené od seba takmer päťtisíc kilometrov v priebehu šiestich dní.

4. Great Wall Marathon (Čína)

Rovných 5 164 schodov na Veľkom čínskom múre musia prekonať účastníci Great Wall Marathonu. Okrem toho ich čakajú ďalšie kilometre v okolitej prírode, malých dedinkách aj cez ryžové polia. Maratóncov vždy prekvapí, že aj na vidieku ich povzbudzujú tisícky miestnych, deti pre ne vijú kytičky z púpav, ktoré každý účastník dostane v cieli na legendárnom Námestí jin a jang. Aj keď rekordný čas týchto pretekov je vyše troch hodín, limit na klasifikáciu je až osem hodín, čo svedčí o skutočnej náročnosti trate a podmienok. Okrem schodov sú zabijacké strmé úseky – či už stúpania, alebo klesania – a horúce vlhké ovzdušie. Odmenou je nielen panoramatický výhľad na krajinu z Veľkého múru, ale aj akási duchovná atmosféra behu po vidieku. Bonusom od organizátorov pre účastníkov maratónu sú exkurzie do Pekingu a známeho historického mesta Si-an.

3. Antarcica Ice Marathon (Antarktída)

Kto by túžil pokoriť maratóny na všetkých kontinentoch, nevyhne sa krajine večného ľadu, ktorá k splneniu tohto cieľa jednoducho patrí. Kto chce skutočný extrém, toto je niečo preňho! Extrémne mrazy, ľadové sucho, ostrý vietor a nekonečné biele pláne dajú zabrať nielen nohám, ale celému telu, oči nevynímajúc, kvalitné okuliare sú tu rovnako dôležité ako špičková obuv a termobielizeň. Beží sa cez studenú tundru, ľadovce, morény, jedinými divákmi sú kŕdle tučniakov. Každoročne sa na ňom zúčastní len niekoľko desiatok bežcov, takže sa treba pripraviť na beh osamote. Ale kamarátstvo a vzájomná pomoc sa prejavujú asi najsilnejšie zo všetkých maratónov, v týchto podmienkach sú totiž prvoradé a sú viac než výsledok.

2. Big Five Marathon (JAR)

Beh, slnko, prírodná krása, šľachta zvieracej ríše a k tomu kus adrenalínu. Maratón „veľkej päťky“ v juhoafrickej rezervácii Entabeni ponúka všetko. Názov dostal podľa pätice zvierat, ktoré charakterizujú africkú prírodu – leva, leoparda, slona, nosorožca a byvola. Áno, bežci môžu na trati stretnúť ktorékoľvek z týchto zvierat, často im robia sprievodcov stáda žiráf, zebier či antilop. Pritom na trati nie sú žiadne ploty alebo zátarasy, ktoré by účastníkov delili od šeliem. Samozrejme, o bezpečnosť sa starajú organizátori, ktorí využívajú vrtuľníky, a popri trati stoja hliadky skúsených (a ozbrojených) lovcov, ktorí sú v prípade potreby pripravení zasiahnuť. Beh cez vyprahnutú savanu dá poriadne zabrať, okrem pieskového podkladu sú tu úseky cez kamenné cesty, kde si treba dávať pozor, kam človek šliapne. Ale stojí to za to – maratón a safari v jednom!

1. Marathon du Medoc (Francúzsko)

Toto je naozaj chuťovka pre fajnšmekrov! Žiadne veľké prevýšenia, žiadne extrémne počasie, žiadne náročné cesty. A pritom je to fakt fuška. Maratón du Medoc vo francúzskej oblasti Bordeaux totiž na občerstvovacích stanovištiach neponúka len vodu a energetické gély, ale účastníci si môžu pochutiť aj na vysokokalorických delikatesách ako napríklad fajnových syroch, vychýrenej kačacej pečeni či dokonca ustriciach. A k tomu sa podáva kvalitné červené víno z miestnych viníc. Práve okolo nich vedie trať, ktorá míňa známe vinárstva a malebné zámky. Bežci sa často nahodia do bláznivých masiek podľa témy, ktorú dopredu určia organizátori, a potom labužnícky vychutnávajú beh v spojení s gurmánskymi lahôdkami. Je to však stále maratón a limit na jeho dokončenie je šesť a pol hodiny. Pravda je, že viacerí účastníci si ho cikcakovitým behom pod vplyvom alkoholu pekne predĺžia, no treba uznať, že kto berie poctivo beh aj občerstvovacie stanice a dorazí v limite do cieľa, je poriadny macher!

Top maratóny

  • Najstarší sa beží v Bostone – už od roku 1897. Jeden primát patrí aj Slovensku – najstarší maratón v Európe je košický Medzinárodný maratón mieru, ktorý vznikol v roku 1924.
  • Najväčší je ten v New Yorku, kde musia účastníkov žrebovať v sledovanej lotérii. Každoročne sa na ňom zúčastní 50-tisíc bežcov, ktorých povzbudzujú viac ako dva milióny divákov.
  • Najvýnosnejší pre tých najlepších je maratón v Dubaji. Víťazi v mužskej aj ženskej kategórii zinkasujú po 200-tisíc dolárov, k tomu je vypísaný bonus ďalších stotisíc dolárov za prekonanie svetového rekordu.
  • Najprestížnejšie sú dodnes mestské maratóny a predovšetkým silná pätorka Chicago, Berlín, Boston, Londýn a New York. Tie tvoria od 2006 sériu World Marathon Majors, ktorá spája najprestížnejšie maratóny sveta.Foto: pixabay.com
Facebook Comments