Napríklad také Múzeum rozbitých vzťahov v chorvátskom Záhrebe. Návštevník objaví najrôznejšie predmety spojené s ohrdnutou láskou, od naivného obrázku, cez plyšového medveďa až po srdcervúci list. Dokonca sú tu aj svadobné šaty, ktoré skončili ako exponát hneď po rozvode. Islandský Reykjavík sa chváli Islandským falologickým múzeom. Inštitúcia ponúka najväčšiu zbierku penisov na svete. Kurátori sa tu starajú o 280 exemplárov od deväťdesiatich živočíšnych druhov. V roku 2011 sa zbierka dokonca rozrástla aj o mužský prírastok. Po svojej smrti ho múzeu daroval 95-ročný Pall Arason, známy islandský Casanova. Najväčším kúskom je penis veľryby s dĺžkou 1,7 metra a váhou 70 kilogramov. Opak tvorí škrečkova “pýcha” s dĺžkou asi 2 milimetre. 

 

 

Toto sú priestory Múzea rozbitých vzťahov v Záhrebe…

 

 

… a takto vyzerá Islandské falologické múzeum v Rejykavíku

 

V Londýne majú vôbec najstaršie múzeum zločinu na svete, ktoré nosí prezývku Čierne múzeum. Vzniklo už v 70. rokoch 19. storočia ako súčasť Scotland Yardu. Je to zbierka predmetov, ktoré polícia zhabala kriminálnikom. Do múzea nemá verejnosť prístup, aj keď sa občas z jeho zbierok konajú príležitostné výstavy. Medzinárodné múzeum špionáže vzniklo v roku 2002 vo Washingtone a ponúka 750 artefaktov zo sveta špiónov. Ojedinelé múzeum v Bostone vystavuje údajne “najškaredšie” diela neznámych umelcov. Stále nezodpovedanou otázkou ostáva, kto rozhoduje o tom, čo už je dostatočne škaredé, aby zaujalo miesto medzi vystavenými dielami.

 

Indické Dillí propaguje Múzeum toaliet od roku 1992. Zbierka je prierezom dejín hygieny a skladá sa z exponátov, ktorými prispela päťdesiatka krajín z celého sveta. Stránka múzea informuje, že prvý splachovací záchod vznikol už pred 3 000 rokmi na území dnešného Bahrajnu. “Verte, alebo nie!” je viac ako múzeum. Ide o premyslený systém, ktorý prezentuje kuriozity všetkého druhu v rôznych formátoch. Podľa webu hideme.io, tento trade-mark založil v 20.rokoch minulého storočia americký karikaturista Robert Ripley. Na začiatku išlo o prílohu novín, ktorá sa venovala najrôznejším bizarným udalostiam. Dnes už sieť zahŕňa televízne a rozhlasové relácie, múzeá po celom svete a vydáva tiež knihy kuriozít.

Facebook Comments