Všeobecná, aj keď naivne poučka na začiatok. Korenie neznamená len soľ a guľočky korenia. Vo svete sa používa nepreberné množstvo korenín a najrôznejších prísad. V našej kuchyni má len ten najzákladnejší základ okolo 15 druhov. Skúsme si ich krátko predstaviť, kde a kam patria. Samozrejme, každý podľa svojho gusta.

 

Evergreenom je rasca, presnejšie rasca lúčna. Samozrejme, nemáme na mysli obľúbenú kmínku. Lebo, ak hovoríme o rasci ako o kmíne, ide o to isté. Popri rasci treba spomenúť rímsky kmín, ktorý sa u nás už udomácnil. Sladká a pálivá paprika je v našich zemepisných šírkach klasika, hlavne v  maďarskej kuchyni. Bobkový list, vavrín pravý, mäso z diviny priam zbožňuje. A podaktoré omáčky bez neho radšej ani nevarte. Nové korenie. Odborne sa nazýva pimentovník pravý a patrí do vývarov, k mäsu alebo do omáčok. Jeho význam podčiarkuje fakt, že v 20.rokoch minulého storočia bolo v Československu zdaňované tzv. daňou z prepychu.

 

Cesnak je v tomto zozname celkom zbytočné predstavovať. Vanilka a škorica sa najčastejšie pridávajú do sladkých jedál, ale škorica má svoje miesto pri niektorých receptoch na prípravu mäsa. Fenykel si obľúbili vegetariáni a chuť mäsa vie absolútne povýšiť. Tí, ktorí vzývajú talianskú kuchyňu, majú o poslaní oregána vo svojej kuchyni úplne jasno. Ako píše aj server artofspices.co.uk – jednoducho numero uno. Koriander sa snúbi s ázijskou gastronómiou a Orientom, takže dobre vieme o čom točíme. Klinček je v kurze, najmä keď sa chystá varené víno. Bez jeho použitia by vianočné pečivo nebolo to pravé. Je skvelý aj v marináde na úpravu mäsa z diviny, bravčového, kozieho, prípadne rýb. Bylinky, čerstvé aj sušené, patria do kuchyne ako nôž a pohár vína, či piva. Legenda menom chilli je pre väčšinu mužov stredom gastrovesmíru, takže čím viac, a najlepšie všade.

Facebook Comments