Portál foxtrotalpha.jalopnik.com uvádza, že tento tajomný, supermoderný stíhač je ako niečo ako prízrak na nebi. MIG 1.44 je prototypom 5. generácie a v čase vzniku bol priamym konkurentom americkej F-22 Raptor. Odhalený mal byť už v roku 1995, ale nestalo sa tak ani o dva roky neskôr. Prvý let sa tak datuje do roku 2000. Kancelária MIG mala a má čoraz väčšie problémy a jej priamy konkurent Suchoj je v Rusku aj vo svete obchodne oveľa úspešnejší.

 

Projekt 1.44 má byť prelomový. Stíhačka je zaradená medzi veľké a ťažké stroje, ktoré majú byť nasadzované priamo na fronte. Konštrukcia lietadla využíva veľa kompozitných materiálov a vyniká letovými aj manévrovacím schopnosťami. Dva vysoko výkonné motory umožňujú rýchlosť 2,6 machu, pričom americký F-22 zvládne “len” 2,2 machu. Výzbroj údajne zahŕňa 30 mm kanón a 14 riadených protivzdušných striel.

 

Na všetko je však nesmierne pikantné, že stíhačka, ktorá ešte nikdy nebola oficiálne predstavená, má svoj “supeklon” v podobe nove leteckej čínskej pýchy J-20. Zhusta sa tak špekuluje, že koncelária MIG “masívne a v tichosti” pomáhala leteckým konštruktérom Ríše stredu.

Facebook Comments