Pripevňovanie káblov zobrali svojsky a počas práce si našli čas aj na fotenie selfie. Barry Wilmore neskôr jednu z fotografií zverejnil aj na svojom profile na sociálnej sieti, kde sa z nej okamžite stal hit. Fotografia zachytáva Wilmora, časť ISS a v odraze aj jeho partnera Virtsa. Wilmore a Virts musia na ISS dokopy pripevniť 232 metrov nových káblov. Najdlhší z nich má 13,1 metra.

„Rozširujem svoj životopis,“ komentoval Virts na Twitteri svoju novú pracovnú náplň a narážal práve na to, že hoci je vycvičený astronaut, uživí sa aj ako údržbár. Podľa NASA ide o najzložitejšie prekáblovanie v 16-ročnej histórii stanice.

ISS sa musí pripraviť na prílet nových súkromných rakiet, ktoré začnú astronautov a zásoby voziť už v roku 2017. NASA si totiž u firiem Boeing a SpaceX objednala nové kapsuly. Pre Virtsa to bol úplne prvý výlet do otvoreného vesmíru, keďže na stanicu prišiel koncom novembra. A svoj výstup do vesmíru aj nadšene komentoval: „Je to úžasné.“

Toto je ISS

  • Výstavba Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa začala 20. novembra 1998. Na ISS môže naraz pôsobiť až šesť astronautov, ktorí sú rozdelení do dvoch skupín po troch.
  • Stanica sa pohybuje vo výške 410 kilometrov a hmotnosť 450 000 kilogramov. Svojim obyvateľom poskytuje stanica na život priestory s rozlohou približne 5-izbového bytu. Rozpätie stanice je 108,4 metra a jej dĺžka je 74 metrov.
  • ISS obletí planétu Zem za necelých 93 minút. Pohybuje sa rýchlosťou 27 600 km/h. Stanica sa vo vesmíre nachádza už viac ako 5 900 dní a za tento čas absolvovala viac ako 92 000 obletov Zeme.
  • Ľudská posádka je na ISS nepretržite viac ako 13 rokov. Pôvodne mala ISS plánovanú životnosť iba do roku 2016. Ale vďaka financovaniu americkej vlády sa životnosť ISS predĺžila až do roku 2024.

 

Facebook Comments