Skúšobná otázka na úvod – od čoho závisí skvelá erekcia? Každému je snáď jasné, že kľúčovým faktorom je dobrý tok krvi do vašej pýchy. Z čoho vyplýva, že srdce ako hlavná pumpa by malo byť v tip-top stave. Nie je jedno, čo do seba tlačíte a fajčenie tiež nepomáha.

Ďalším kľúčovým faktorom je starý dobrý mužský pohlavný hormón testosterón. Neuverili by ste, čo všetko môže skomplikovať jeho tvorbu. No toto si dajte pozor.

Potravinárske obaly

Väčšina obalov – či už papierových, plastových alebo konzerv – v ktorých sú zabalené potraviny, obsahuje vysoké množstvo bisfenolu A. Je to chemická látka, ktorá v tele zvyšuje tvorbu ženského hormónu estrogénu. Takže keď si ešte aj chlieb kupujete zabalený, nie je to práve šťastná voľba.

Sladkosti

Konzumácia nadmerného množstva cukru spôsobuje zvýšenie hladiny glukózy v krvi a stimuluje uvoľňovanie inzulínu. Tento proces podľa nového zistenia írskych a amerických vedcov blokuje tvorbu testosterónu. Tým sa vysvetľuje aj spontánna ranná erekcia, ktorej nahráva niekoľkohodinový nočný pôst.

Mizerný spánok

Spať päť a menej hodín denne a zachovať si napriek tomu normálnu hladinu testosterónu sa týka iba úzkej skupiny mladých a zdravých chalanov. Všetci ostatní by si mali dopriať minimálne osem hodín kvalitného spánku. Inak z toho nič nebude – povedzte aj žene.

Dojča v spálni

Popôrodnou antikoncepciou môže byť už samotná prítomnosť nového člena rodiny vo vašej spálni. Podľa štúdie z Northwesternskej univerzity sa vplyvom batoľaťa v izbe znižuje produkcia testosterónu o sedem a viac percent. Je za tým nielen menšie množstvo spánku, ale aj hormonálne zmeny, ktoré sa po pôrode neudejú len v organizme vašej polovičky, ale aj v tom vašom.

Sója

Vegetariánom radosť nespravíme. Dať si raz za čas trochu sóje alebo výrobkov z nej je síce pre telo prospešné, ale konzumovať ju na kilá vášmu libidu nepomôže. Obsahuje zložku, ktorá napomáha tvorbe ženského hormónu estrogénu a ten zasa až tak veľmi nepotrebujete.

Syndróm domaseda

Pre tvorbu tesosterónu je dôležitý aj vitamín D. A ten sa na vás za počítačom alebo v obývačke na gauči nenalepí. Pri nedostatku déčka vám hladina mužského pohlavného hormónu môže klesnúť až o dvadsať percent. Netreba sa od rána do večera grilovať na slnku, zásoby doplníte 15-minútovou prechádzkou na čerstvom vzduchu.

Beh o život

Všetkého veľa škodí a platí to aj o športe. Aj budete behať viac ako 60 km týždenne, koledujete si o pokles hladiny testosterónu o sedemnásť percent. Dôvod? Narušenie komunikácie medzi mozgom a žľazami, ktoré produkujú hormóny. Vytrvalostní bežci vraj mávajú posteľné problémy…

Chľast

Ak ste potajomky túžili, aby táto položka v zozname chýbala, sklameme vás. Najmä komponenty v pive a víne sa podľa štúdie Oklahomskej univerzity správajú ako estrogénové látky, ktorých prebytok v organizme vašej erekcii dobrú službu nespraví. Dobrá správa: Museli by ste piť pravidelne dva a viac drinkov denne, aby ste sa museli báť o výkony svojho najlepšieho kamoša. Strážte si mieru a všetko bude v poriadku.

Facebook Comments