To, že dopriať si prvý denný chod je dôležité, dávno viete. Vhodné raňajky môžu znížiť riziko aj takých ochorení, ako sú napríklad rakovina a diabetes.

Navyše ranná voľba na tanieri udáva tón po celý zvyšok dňa. Takže rozhodne nie je jedno, čo do seba natlačíte. Tu je pár typov raňajok, ktoré by ste mali z jedálnička vyškrtnúť.

Slanina, šunka, údeniny

Spracované mäso obsahuje dusičnany, ktoré sú spojené s kolorektálnym karcinómom. Americký Inštitút pre výskum rakoviny zverejnil zoznam desiatich najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre zníženie rizika rakoviny. Jednou z nich je vyhýbať sa dusičnanom. Čo to znamená pre fanúšikov hemendexu? Že je na čase prejsť na ovsené vločky.

Sladké cereálie

Keď už sme pri vločkách, ostaňme radšej pri prírodnej forme. Asi netreba spomínať, že chrumkavé zapekané müsli sú plné cukru. Ak sa tým budete tlačiť na raňajky, nielenže do seba dodáte množstvo zbytočných kalórií, ale za pár desiatok minút ste bez energie.

Z cereálií si treba vyberať tie s vyšším podielom vlákniny a bielkovín. Ak si do ovsených vločiek nasypete vlašské orechy alebo ľanové semienka, máte chutné a zdravé jedlo.

Palacinky s umelým javorovým sirupom

Kým prírodný javorový sirup je zdravé sladidlo, existuje mnoho umelých napodobenín s vysokým obsahom fruktózy. Podobne je na tom umelý med. Veľký podiel ovocného cukru v strave prispieva k hromadeniu viscerálneho tuku medzi orgánmi. Práve ten vedie k vzniku rakoviny. Takže radšej nie.

Toasty, šišky, muffiny

Nielenže všetko sú to výrobky z málo výživnej bielej múky, ale okrem oleja a masla obsahujú kvantum rafinovaného cukru. A ten je najhorším druhom paliva, ktorý môžete ráno do seba natankovať. Prudko vám zvýši hladinu cukru v krvi a hladní budete skôr, ako sa nazdáte.

Light jogurty

Môžu mať menej ako sto kalórií a mať príchuť veterníka a tiramisu, sú však plné umelých sladidiel a éčok. Nemusíte jesť puding so šľahačkou, ale pri mliečnych výrobkoch si vyberajte radšej strednú cestu.

Raňajky z mikrovlnky

Opekať si celozrnný chlieb v mikrovlnnej rúre, alebo si tam variť ovsené vločky vo vode skrátka nie je dobrý nápad.

Facebook Comments