Spoločnosť je plná lenivcov a mäkkýšov, ktorí nemajú štýl. Ufňukaní jedinci budiaci dojem, že ich vykastrovali, alebo ich stále vychováva mamička. Nebuďte ako oni. Tu je pár zásad „starej školy“.

Neoblomnosť

Odpustiť je síce božská cnosť, ale ak nie ste kňaz, zabudnite na to. Jasné, chyby treba odpúšťať. Ale načo by boli pravidlá, ak by ich porušenie neznamenalo trest? Naučte sa byť tvrdý. Veľký rest sa nedá anulovať obyčajným „sorry“. Ani apelovanie vašich priateľov by nemalo podstatne zmeniť váš neoblomný názor na vec.

Sociálna flexibilita

Veľa ľudí sa dnes tvári, že si žije po svojom, vlastným tempom a naplno. Lenže niektorí iba dovtedy, kým neopustia svoje útočisko, ktorým je sociálna sieť, počítačová hra alebo pracovisko. Mimo svojho teritória zrazu zistia, že nie sú schopní rozvíjať elementárnu konverzáciu, ak sa týka čohokoľvek iného. Vy idete do baru, na golf, na net a všade sa cítite doma. Jednoducho ste socializovaný.

Zodpovednosť

Presedieť doma celý deň v pyžame s kávou, odvolávajúc sa na flexibilný pracovný čas, a čakať na inšpiráciu, je fajn. Kým večer nezistíte, že ste sa bohapusto preflákali, lebo inšpirácia sa na vás vykašľala a čoskoro to pri tomto tempe spraví aj váš šéf. Alebo biznis, ak ho máte rozbehnutý. Nesiete zodpovednosť za svoje činy a čas aj v tom prípade, že vás ráno nesúri budík. Za tým, čo chcete, teba ísť so zbíjačkou, nie čakať na inšpiráciu.

Oko za oko

Nejde o to „prehrešiť sa“ odpustením, skôr o potrebu vyrovnať skóre. Je to o odplate, pretože každý omyl má svoje dôsledky – a to by mal vedieť každý, kto si s vami začne. Je to základný spôsob získavania moci. Nemôžete nastaviť druhé líce, ale udrieť presne na to miesto, ktoré vám poškodili.

Nebuďte chamtivý a nedomáhajte sa viac. Spomeňte si na prípad funebráka Bonaseru z Krstného otca, ktorého Vito Corleone pohŕdavo odmietol, keď ho žiadal zavraždiť darebákov, ktorí jeho dcéru „len“ dokaličili. „Oko za oko“, nie „dve oči za jedno“.

Berte len dezerty

Neporovnávajte sa s tými, čo s vami nemôžu držať krok. Spomalenie je iba spôsob, ako odmeniť netalentovaných. Vyhrá váš tínedžer medailu za obyčajnú účasť na cyklistických pretekoch? Hoďte ju do koša. Cena útechy, ergo odmena za neúspech, je na rovnakej úrovni ako cumeľ pre kojenca. Vo svete dospelých sú pády na dennom poriadku a denne musíte ísť nekompromisne za tým, čo chcete. Ak nie vy, urobí to niekto iný. O metál na pretekoch sa jednoducho treba pokúsiť znovu, radí portál askmen.com.

Facebook Comments