10. White Heat (Biela žiara)

Film bol natočený režisérom Raoulom Walshom a pochádza z roku 1949. Cody Jarrett je sadistickým vodcom nemilosrdného gangu zlodejov. Je postihnutý veľkými bolesťami hlavy a oddaný svojej mame. Podarí sa mu útek z väzenia a infiltruje sa do gangu. Záver tohto filmu je považovaný za jeden z najviac strhujúcich v celej kinematografii.

Zaujímavosť: Neobvykle blízky vzťah Codyho s jeho mamou bol inšpirovaný skutočnou bankovou zlodejkou Kate Barker a jej synmi.

9.Carlito´s Ways (Carlitova cesta)

Film režíroval Brian De Palma v roku 1993. Ide o klasický gangsterský príbeh s miernym romantickým nádychom. Carlito sa dostane z väzenia pomocou svojho špinavého právnika. Potom čo život strávil obchodovaním s heroínom na ulici, sa rozhodne pre zmenu. Kúpi si nočný klub, začne šetriť peniaze a presťahuje sa na Bahamy. Nakoľko je ale známym hráčom vráti sa späť k svojmu predchádzajúcemu životu. Film má veľkú hodnotu aj vďaka hlavnému hrdinovi v podaní Al Pacina. 

Zaujímavosť: Slovo „fuck“ zaznie vo filme 139-krát, čo je približne jedenkrát za minútu.

8. Scarface (Zjazvená tvár)

Film z roku 1983 je natočený tým istým režisérom ako Carlitova cesta. Jeho predchodcom bol film Hawksa z roku 1932 inšpirovaný osudom gangstra Ala Caponeaho. Po viac ako päťdesiatich rokoch sa film dočkal nového spracovania na čele s hercom Al Pacinom. Gangster Tony Montana a jeho blízky priateľ Manny Ray emigrovali z kubánskeho prístavu do Miami. Montana a Ray predávajú kokaín do celého sveta, budujú si vlastné impérium. Tonyho vzostup je rýchly, ale keď sa stane silnejší, jeho počet nepriateľov začína rásť.

Zaujímavosť: Vo filme zomrie 42 ľudí a kokaín, ktorý tam vidíme, je iba sušené mlieko.

7. Once upon a time in America (Vtedy v Amerike)

Film natočil Sergio Leone v roku 1984. Ide o príbeh malej skupiny židovských gangsterov v New Yorku. Vo veľa záberoch sa vracia hlavný hrdina David do minulosti, v ktorej je s jeho celoživotnými partnermi v trestnej činnosti Maxom, Philipom a Patrickom, s ktorými vyrastal v drsnej štvrti. Po rokoch skrývania sa David vráti do New Yorku. Hlavnú úlohu si zahral skvelý Robert De Niro.

Zaujímavosť: Tvorca pripravoval film dlhých dvanásť rokov podľa románu Chuligáni. Al Pacino odmietol hrať hlavnú úlohu vo filme.  

6. Du Rififi Chez les Hommes (Bitka medzi mužmi)

Film bol režírovaný Jelesom Dassin v roku 1955. Tony Stephanois vyšiel von z väzenia a cítil obrovskú zlosť k svojej nevernej priateľke Made. Rozhodne sa pripojiť k svojim kamarátom Jomu a Mariovi k vykonaniu ambiciózneho zločinu. Vykradnú klenotníctvo s luxusnými šperkami. Nemajú to ale jednoduché, pretože ich korisť chce nepriateľský gang. Vojna medzi gangami si vyžiada niekoľko obetí.

Zaujímavosť: Film bol stiahnutý z kín mexickými úradmi, keď sa začalo objavovať mnoho lúpeží spáchaných rovnakou metódou ako vo filme.

5. Pulp Fiction (Pulp Fiction: Historky z podsvetia)

Je režírovaný známym Quentinom Tarantinom a vznikol v roku 1994. Jules a Vincent pracujú ako nájomní vrahovia zločineckého šéfa Marcellusa Wallace. Vincent dostane špeciálnu úlohu, postarať sa o šéfovu sexi manželku Miu. Druhý príbeh, ktorý sa vo filme odohráva je o boxerovi, ktorý dostane za úlohu prehrať svoj súboj.V treťom príbehu dvaja zlodeji vykradnú reštauráciu, v ktorej sedia. Spolu tvoria jeden prepojený príbeh podsvetia plného násilia.

Zaujímavosť: Film stál osem miliónov dolárov, z toho päť išlo na výplatnú pásku hercom. 

4. Mou gaan dou (Volavka)

Režisérom filmu je Wai-Keung Lau a bol natočený v roku 2002. Shawn Yue hrá mladého policajta, ktorý bol nasadený do miestnej mafie. Edison Chen je člen mafie, ktorý je naopak špiónom na polícii. Oni ale majú podozrenie, že v ich radoch je nežiadúci hosť a potrebujú volavku. Niekto ale za to zaplatí životom.

Zaujímavosť: Tvorcovia sa inšpirovali akčným filmom Hard Boiled, kde ide tiež o príbeh špióna, ktorý pracuje na polícii.   

3. Cidade de Deus (Mesto bohov)

Film zrežíroval Fernando Meirelles v roku 2002. Trio zlodejov vykráda motely a autá na prepravu benzínu. V meste bohov sa už malé deti hrajú s pištoľami a stávajú sa členmi gangov. Hlavný hrdina sa snaží držať stranou a prizerá sa násilnému správaniu jeho kamarátov pri obchode s drogami. Rozhodne sa ulice a nekalé praktiky dokumentovať pomocou fotoaparátu. Film sa odohráva v troch dekádach, v ktorých dochádza ku krvi prelievaniu. Strhujúca dráma získala veľké množstvo ocenení.

Zaujímavosť: Veľa členov komparzu boli ozajstní bývalí členovia gangu. Režisér by už druhýkrát film v Riu favela nenatáčal, pretože to bolo veľmi nebezpečné.

2. Goodfellas (Mafiáni)

Film vytvoril režisér Martin Scorsese v roku 1990. Životopisný film Henryho Hilla sa zaoberá kriminalitou talianskej mafie v New Yorku. Z drobného zločinca sa stane veľký zlodej, ktorý začne vo väzení predávať drogy. Po prepustení sa opäť venuje veľkým lúpežiam. Film podrobne skúma pravidlá a tradície organizovaného zločinu. Henry zažíva vzostupy aj pády aj vďaka jeho kamarátom Jimmym Conwayem a Tommym DeVitem.

Zaujímavosť: Hlavná postava Roberta De Nira bola inšpirovaná skutočným gangstrom Burkem, ktorého rodné meno bolo Conway.

1. The Godfather (Krstný otec)

Prvá priečka patrí zaslúžene kultovému filmu Krstný otec, ktorý zrežíroval Francis Ford Coppola v roku 1972. Don Vito Corleone je hlava mafiánskej rodiny. Jeho najmladší syn Michael sa vráti z druhe svetovej vojny, keď sa vydáva jeho sestra Connie. Aj keď je celá Corleonova rodina zaplatená s mafiou, Michael chce žiť normálny život. Keď don Vito zomrie, syn chce svojho otca pomstiť a začne násilnú vojnu s mafiánskymi rodinami.

Zaujímavosť: Režisér chcel, aby Marlon Brando vyzeral ako buldog a preto si musel pri skúškach vypchávať ústnu dutinu vatou. Pri filmovaní potom používal zubársku nástavbu.

Rebríček zostavil portál listverse.com.

Facebook Comments