Ruku na srdce. Kto z nás v detstve nechcel byť námorníkom? Na splnenie sna však nikdy nie je neskoro. Čo keby ste sa do toho pustili už tento rok a brázdili na lodi vodnú hladinu?

Ak máte pred morom rešpekt, máme pre vás adekvátnu domovskú náhradu. Plavbu po rieke.

Napríklad naša najväčšia rieka Dunaj vám neponúkne len plavbu po hlavnom toku cez Bratislavu, ale aj na priľahlých dunajských ramenách s krásnou prírodou. Ak teda uvažujete, že si kúpite loďku či čln, poradíme vám, čo všetko potrebujete.

Lodný vodičák

Teraz je ideálny čas, keďže letná sezóna na Dunaji už zaklopala na dvere. „Za letnú plavebnú sezónu na tokoch označujeme obdobie od apríla do októbra, keď je na nich zvýšený pohyb osobných, výletných a kajutových plavidiel. Na uzatvorených vodných cestách sú letnou plavebnou sezónou mesiace jún až september,“ vysvetlila hovorkyňa Štátnej plavebnej správy Jana Vadkertyová.

Po ukončení letnej sezóny odporúčame vytiahnuť plavidlo z vody a dať ho na zimu zakonzervovať vo firme, ktorá lode na zimu uskladňuje. No ak sa chcete posadiť za kormidlo lode, musíte si zadovážiť preukaz vodcu malého plavidla príslušnej kategórie A, B, C alebo D, lodné osvedčenie a povinné zmluvné poistenie.

Preukaz odbornej spôsobilosti vodcu malého plavidla získate po absolvovaní kvalifikačného kurzu, ktorý pozostáva z teoretickej a praktickej výučby a zo štátnej skúšky v Štátnej plavebnej správe.

Kurz trvá tridsaťšesť vyučovacích hodín a stojí od dvestodeväťdesiat do tristošesťdesiat eur. Kategórie A a B sú pre vodcov malých plavidiel, C je na plachetnice a D napríklad na plť.

Pozor na pokuty

Maximálna rýchlosť vašej jazdy po Dunaji síce nie je určená, ale to neznamená, že na vodnej hladine neplatia žiadne pravidlá. „Treba však dodržiavať platné opatrenia a prevádzkové poriadky,“ doplnila Vadkertyová.

Tie sa naučíte práve počas kurzu vodcu malého plavidla, kde vám vysvetlia, ako sa správať na vode, zistíte, ako reagovať, keď ide oproti vám loď alebo kde a ako zakotviť svoje plavidlo.

No najdôležitejšie pravidlo je dodržiavať bezpečnosť na vodnom toku, aby ste neohrozili svoju posádku prípadne inú loď na Dunaji. Rovnako by ste sa nemali spoliehať na to, že porušovanie pravidiel na Dunaji nebude nikto vidieť. Poriečni policajti, ale aj Štátna plavebná správa majú kontroly v náplni práce.

„Počet kontrol sa už vyšplhal na tritisícdvesto šesťdesiattri. Pochybenia prevádzkovateľov sú individuálne. Riešime ich formou napomenutia, ale padli už aj pokuty. Za Štátnu plavebnú správu v Bratislave sme ich minulý rok udelili stoštyridsaťjeden v celkovej výške tisícštyristodesať eur,“ doplnila Vadkertyová.

Povinná výbava lode:

 • záchranné prostriedky
 • lodný hák – bidlo
 • lekárnička
 • vylievačka
 • kotva
 • odporúča sa hasiaci prístroj s baterkou Dôležité veci pri kúpe lode:
 • plavidlo musí mať platné certifikáty
 • rovnako aj doklad o účele použitia
 • pred nástupom na loď sa oboznámte s riekou
 • musíte mať preukaz vodcu malého plavidla
 • lodné osvedčenie
 • povinné zmluvné poistenie plavidla

QS Actin 640 Cabin

Maximálna dĺžka: 6,40 m
Maximálna šírka: 2,53 m
Hmotnosť: 1 470/1 557kg
Ponor: 0,39 m
Počet osôb: 6
Maximálny výkon motora: 220 HP (164 kW)
Motor: MCM 4,3 MPI ALPHA ONE
cena : 32 590 eur

QS Captus 500 Pilothouse

Maximálna dĺžka: 5,25 m
Maximálna šírka: 2,35 m
Hmotnosť: 685 kg
Ponor: 0,36 m
Počet osôb: 5
Maximálny výkon motora: 80 HP (59 kW)
Maximálna hmotnosť motora: 185 kg
Cena : 17 790 eur

QS 440 Fish

Maximálna dĺžka: 4,40 m
Dĺžka trupu: 4,32 m
Maximálna šírka: 1,78 m
Hmotnosť: 280 kg
Ponor: 0,27 m
Počet osôb: 4
Maximálny výkon motora: 30 HP (22 kW)
Maximálna hmotnosť motora: 85 kg
Dĺžka nohy motora: L
Cena : 8 190 eur

Guernsey 34

Celková dĺžka: 11,35 m
Dĺžka trupu: 10 m
Celková šírka: 3,85 m
Šírka trupu: 3,81 m
Počet osôb: 10
Hmotnosť vrátane motorov: 7 700 kg
Cena : 237 000 eur

Mercury Dinghy

Tichý čln s veľmi malými emisiami, vyznačuje sa nízkou spotrebou, vysokou odolnosťou proti korózii, ktorá zaručuje veľmi dlhú životnosť, motor Mercury je do detailu prepracovaný. Mercury disponuje veľkým krútiacim momentom a veľkou silou, ktorá vrcholí v 5 500 otáčkach za minútu.

Facebook Comments