Nositeľ čierneho pásu Cesar Silva je trénerom bojových umení BJJ a MMA a v brandži ho poznajú pod prezývkou Morcegao (netopier). K BJJ pričuchol v dvanástich rokoch z prozaického dôvodu. Život v severnej časti Brazílie je drsný, vysoký stupeň chudoby živí kriminálne gangy a obchod so zbraňami a drogami. Jedným zo spôsobov, ako z toho uniknúť, bol pre Cesara bojový šport.

„Vždy som veril, že by som sa mohol uživiť výučbou BJJ. Chcel som robiť niečo, čo by symbolizovalo moju vďačnosť rodine a priateľom,“ tvrdí 28-ročný inštruktor, ktorý má iba v Dubline pod palcom 350 pravidelných žiakov. Tréningy sú pre mužov i ženy, pre deti aj mladistvých.

Morcegao bude od 3. júna do 3. júla viesť v Trenčíne seminár zameraný na výuku bojových športov. Záujemcov čakajú tréningy trikrát za deň od pondelka do soboty. Viac sa dozviete na tejto adrese.

O čo ide?

Brazílske jiu-jitsu (BJJ) je bojové umenie, ktoré sa sústreďuje najmä na boj na zemi. Vyvinulo sa začiatkom 20. storočia z džuda. Využíva princípy a techniky páky, znehybňovacie techniky a predovšetkým boj na zemi, pomocou ktorých dokáže fyzicky slabší bojovník poraziť silnejšieho protivníka.

Vychádza totiž z predpokladu, že najväčšou výhodou väčšieho a silnejšieho súpera je dosah a sila úderov, kým pri zápasení na zemi sa tieto výhody zmiernia. Môže byť trénované na účely sebaobrany alebo ako šport.

Mixed Martial Arts (MMA) je syntézou rôznych bojových štýlov. Hoci počiatky siahajú do čias antických olympijských hier, ako fenomén sú MMA doménou ostatných dvoch desaťročí. Bojovníci sú v rámci MMA pripravovaní na všetkých troch úrovniach boja – v postoji, zápas a boj na zemi.

Existuje niekoľko elitných profesionálnych súťaží, napríklad americký Ultimate Fighting Championship alebo bývalý japonský PRIDE.

Facebook Comments