Americkým snom je dosiahnuť bohatstvo a dobré postavenie, no aj keď to už konečne máte, neznamená to, že budete naozaj šťastný. Film Veľký Gatsby je toho jasným príkladom. 

Adaptáciu klasického románu od Fitzgeralda priniesol na filmové plátna Baz Luhrmann. Nakrúcanie trvalo veľmi dlho, ale dočkali sme sa a film môžeme vidieť už aj v slovenských kinách.

Trblietavá adaptácia

Slávny režisér natočil okrem novinky The Great Gatsby aj drámu Rómeo a Júlia či úchvatný muzikál Mouline Rouge. Tento raz sa ale pustil do trblietavej adaptácie, ktorá nebola jednoduchá.

Hlavnú postavu Jaya Gatsbyho si zahral Leonardo DiCaprio a môže byť na svoj výkon náležite hrdý. Jeho veľkou láskou, pre ktorú všetko obetuje je Daisy. Tú stvárňuje krásna Carey Mulligan.

Celý príbeh sa odohráva na pozadí spomienok Nicka Carraweya, ktorý rozpráva svojmu psychológovi o tom, ako spoznal veľkého Gatsbyho. Všetko sa začalo, keď sa Nick presťahoval do New Yourku a zabýval sa vedľa záhadného muža, o ktorom sa šírili rôzne klebety.

Išlo o elegantného a veľmi bohatého Jaya Gatsbyho, ktorý neustále organizuje obrovské večierky. Prominenti, celebrity, politici a vysoko postavení ľudia nemohli nikdy na jeho trblietavých párty chýbať. On bol ale skôr samotár a málokedy sa na nich ukázal.

Keďže ide o romantickú drámu, vo filme nemôže chýbať ani milostný trojuholník medzi Gatsbym, Daisy a jej manželom. Silné puto lásky, ktoré sa začalo pred vojnou, sa pretrhlo medzi Gatsbym a Daisy, keď sa jej milý nevrátil späť. Zronená kráska po čase nedokázala čakať a vydala sa za sukničkára.

Nick sa celú dobu prizerá bohatstvu, ilúziam, snom a nešťastnej láske. Je v podstate jedinou postavou, ktorá zastupuje obyčajných ľudí, ktorí dokážu pomáhať nezištne.

Nezabudnuteľný soundtrack

Celý film je zahalený do pozlátka, ktoré má po rozbalení odhaliť obrovské emócie. Toho sa ale divák len tak nedočká. Aj keď ide o príbeh veľkej lásky, chýba tomu čaro, ktoré nájdete v pôvodnom románe od Fitzgeralda. 

Takáto veľká adaptácia musí mať, samozrejme, aj vlastný soundtrack. V tomto prípade sa naozaj vydaril. Celý film je sprevádzaný úžasnou hudbou. Môžete započuť napríklad hit od Florence and The Machine, romantickú Lanu Del Rey alebo rappera Jay-Z. 

Veľkému Gatsbymu sa dokonca dostalo cti otvárať medzinárodný filmový festival v Cannes. Dlho očakávaný film s úžasným námetom sa režisérovi Luhrmannovi podarilo atraktívne pretransformovať.

Facebook Comments