Minulý týždeň sa otec s dvomi synmi nalodili do člna v Novom Tekove a pádlovali dolu Hronom do Kalnej nad Hronom. Dostali sa do hate, v ktorej nemali čo robiť a na jej neprejazdnosť upozorňuje aj veľká značka. Silný prúd vymrštil dvoch mužov do vody.

Tretí sa ich snažil dostať do člna, ale museli mu pomôcť záchranári. Dvoch vodákov spasili, tretiemu už pomôcť nedokázali. Pár dní predtým museli z rieky vyťahovať šiestich vodákov, ktorí tiež spadli do rieky. Ako sa toto leto vyhnúť podobným tragédiám?

Zabudnite na lacné koráby

„Ľuďom, ktorí sa rozhodnú splavovať rieky, odporúčam absolvovať aspoň krátky víkendový kurz na Hrone. Zaplatia zaň šesťdesiatdeväť eur, no naučia sa viac než za celú sezónu na vode bez inštruktora. Ak sa rozhodnú zísť rieku na vlastnú zodpovednosť, mali by sa pred cestou aspoň poradiť so skúseným vodákom. Rozumné je aj prísť si po informácie o výške hladiny, nebezpečných úsekoch a prekážkach na hladine na vodácku základňu,“ vysvetľuje majiteľ vodáckej firmy Mário Urbanec. Začiatočníkom odporúča kvalitné nafukovacie lode od renomovaných výrobcov.

V prípade, že posádka skončí vo vode, slúžia aj ako záchranná pomôcka. Na splav sa dá vyraziť i na rafte, kanoe či na kajaku. Zabudnite však na lacné koráby z nákupných centier, nebodaj nafukovačky! Solídne plastové alebo nafukovacie kanoe stojí asi šesťsto eur, ďalší výstroj asi dvesto eur.

Nechajte sa vyniesť prúdom

Hron, ktorý je vychýrenou vodáckou destináciou, je väčšinu sezóny pokojnou turistickou riekou. V prípade pekného počasia ho splaví aj rodina, ktorá v člne nikdy nesedela, a má z toho zážitok na celý život. Keď však po prudkom lejaku náhle stúpne hladina toku, Hron sa stáva rýchlym a na niektorých úsekoch nebezpečným. Aj tu sú torzá starých mostov, v rieke napadané stromy a najmä umelé stupne. Začiatočníci zrazu nevedia obísť prekážku alebo pristáť pri brehu.

„Na slovenských riekach prírodné prekážky, trebárs vodopády či sifóny, označené nie sú. Označené sú len umelé prekážky: stupne či malé vodné elektrárne. Značka, ktorá na ne upozorňuje, vyzerá ako rakúska vlajka a znamená: Prerušte plavbu! Väčšina ľudí však ani len netuší, čo znamená,“ vysvetľuje vodák.

Každá rieka má svoje označenie. Miernejšie toky sú prúdiaca voda, rýchlejšie divoká voda, ktorá má až šesť stupňov náročnosti. Už druhý stupeň s mierne ťažkými kaskádami je vhodný len pre skúsené posádky. Mário Urbanec však tvrdí, že aj ľudia splavujúci nížinné toky riek, ktoré sa z brehu javia lenivé a plytké, by mali vedieť rozpoznať hroziaci problém.

„Ani nie pol metra vysoký stupeň môže vytvárať rizikový valec. Voda je živel. Ak už do nej spadneme, snažíme sa ostať na chrbte s nohami v smere prúdu. V hlbokej a prudkej vode ani v kaskádach sa nepokúšame plávať hlavou dopredu, necháme sa vyniesť prúdom. V silnom prúde sa nepokúšame postaviť, aby sa nám nezachytila noha medzi kameňmi na dne. Môže nás zvaliť a spôsobiť nielen rôzne zranenia rúk na kameňoch a vyvrtnutia nôh, pri troche smoly sa dokonca môžeme utopiť,“ vystríha vodák. Určite neodporúča sadnúť si do člna po požití alkoholu.

Vezmite si inštruktora

Každý účastník akcie, ktorú Mário Urbanec organizuje, musí mať záchrannú plávaciu vestu a musí vedieť plávať. Na ťažších vodách je povinná aj prilba a neoprénový odev.

„Prilba nás bráni pred zranením hlavy, neoprénový odev je naša druhá koža. Chráni nás pred chladom a zraneniami. Kým v teple nám stačia sandále, v chladnejšom počasí sú opäť nevyhnutné neoprénové topánky,“ vysvetľuje muž, ktorého inštruktori sú certifikovaní cvičitelia vodnej turistiky, zaškolení v záchrane na tečúcej vode a poskytovaní prvej pomoci.

„Kedysi boli vodáci organizovaní v kluboch, dnes splavujú rieky komerčné spoločnosti a veľa individuálnych turistov.

Trúfajú si na ne aj málo skúsené partie, rodiny s malými deťmi či ľudia bez praxe. Určite by som im zo začiatku odporúčal inštruktora, ktorý za nich na splave preberie zodpovednosť. Ukáže im správnu trasu a v kritických úsekoch poskytne preventívnu pomoc,“ uzatvára Mário.

 

Kam na rieku

„Tokov na splavovanie nemáme na Slovensku veľa a tie, čo sú, sú buď malé, krátke, v lete nemajú dosť vody, alebo sú z nášho pohľadu zničené reguláciou a znečistením,“ hovorí Mário Urbanec. Občas sa turisticky splavuje Orava, Váh pri Strečne, Dunaj, Morava, Laborec, Topľa či Dunajec, no najobľúbenejšou vodáckou destináciou na Slovensku ostáva Hron. „Okrem Malého Dunaja je to naša jediná rieka, po ktorej človek niekoľko dní putuje od kempu ku kempu. Ibaže na Hrone je už pätnásť malých vodných elektrární a pribúdajú ďalšie. Takže aj tomuto toku už pomaly odzváňa,“ konštatuje.

Nezabudnite si

vodotesný sud, alebo vodácke vrece, na veci

repelent proti komárom

krém na opaľovanie

pred horúcim slnkom pomôže šiltovka alebo klobúk

pred dažďom nepremokavá vetrovka

Facebook Comments