Koncept

Sex, agresivita, šport. Akákoľvek požiadavka Vášho najprimitívnejšieho chlapského ja bude s prehľadom uspokojená. Je ťažké predstaviť si jeden dôvod, pre ktorý by priemerná žena vydržala pri obrazovke dlhšie ako 10 minút. Ani klasické porovnávanie sa s ostatnými príslušníčkami svojho pokolenia dlho neobstojí, lebo dievčatá na ihrisku sú jednoducho top. Musia byť – na LFL totiž pekná tvárička a zadoček nestačia. Okrem toho musia byť hráčky vynikajúco fyzicky pripravené (mnohé z nich sú bývalé fitnesky). Hrá sa totiž v obrovskom tempe, pri maximálnom nasadení a full-contact, teda chmaty, chvaty, zrážky a podobne sú povolené. Isteže všetko musí byť vrámci pravidiel, napríklad ťahanie za vlasy je považované za zákerný faul, no na ženský šport sú tieto pravidlá posunuté na absolútnu hranicu. Človeku je niekedy až ľúto, že dievčiny, ktoré by vo večerných šatách zvolili za kráľovné plesu, sa na ihrisku otĺkajú ako opilci na ulici.

Vznik

LFL, vtedy ešte Lingerie Football League vznikla v roku 2009, kde inde ako v USA. Pôvodne sa hrala na jeseň a v zime, no organizátori súťaže sa od nadchádzajúcej sezóny rozhodli presunúť ju na jar a leto. Súťaž sa hráva v zakrytých halách a počas svojich prvých rokov musela bojovať s konkurenciou v podobe NHL, NBA a NFL, hraných v zimných mesiacoch. Od apríla sa ale LFL stane hlavnou halovou športovou ligou, čeliacou konkurencii len zo strany čoraz upadajúcejšej baseballovej ligy MLB. Koncept súťaže vznikol už v roku 2004, keď počas prestávky finále ligy amerického futbalu (Super Bowl) dostali diváci možnosť zaplatiť si za niekoľko minút prenosu Lingerie Bowlu- zápasu žien v americkom futbale. Tento nápad sa stretol s takým úspechom, že sa Lingerie Bowl opakoval aj v rokoch 2005 a 2006. Nasledujúce tri ročníky sa z rôznych príčin zrušili, no organizátori vedeli, že narazili na jackpot a v roku 2009 už rozbehli kompletnú súťaž s desiatimi tímami, hranú každý piatok v multifunkčných halách na basketbal a hokej. Od nasledujúcej sezóny sa zmenil aj názov ligy na Legends Football League.

Pravidlá a tímy

Dámsky futbal, hoci hráčky možno nazvať dámami len s poriadnou dávkou fantázie, sa hrá systémom 7 proti 7 na ihrisku s rozmermi 100×30 yardov. Pravidlá sú takmer totožné s americkým futbalom, vynechané sú však takmer všetky kopy (výkop je len na začiatku polčasov). Hráčky majú na hlave helmy, veľmi podobné tým hokejovým a takmer nepriestrelnú ochranu v podobe chráničov ramien, lakťov a kolien. Je iróniou, že šport s desiatkami tisíc nadšených prívržencov prichádza o biznis v podobe predaja dresov, keďže jediné, čím sa hráčky odlišujú, sú farebne zladené podprsenky a nohavičky. Hlavu o stenu si istotne búchajú najmä funkcionári Los Angeles Temptation (pokušenie), víťaza všetkých 3 doterajších ročníkov. Keď sme pri tom, zaujímavé sú aj názvy ostatných tímov, z ktorých vynikajú Dallas Desire (túžba), Orlando Fantasy (detská fantázia to asi nebude), San Diego Seduction (zvádzanie) či Chicago Bliss (rozkoš).

Budúcnosť

Je nesporné, že LFL naberá na popularite po celom svete a je jasné prečo. Otázkou zostáva, či šport, ktorý je predsa len tak trocha za hranicou vkusu, bude tolerovaný konzervatívnejšou časťou americkej spoločnosti a či nedosiahne jeho zrušenie. Za seba môžem povedať len jedno – akokoľvek je to poburujúce, pokiaľ to nevadí samotným hráčkam, je to v poriadku. Veď každý normálny chlap si rád otvorí pivo, popozerá dynamický a tvrdý šport a keď k tomu pridáme pár zadkov a vytŕčajúce bradavky, dostaneme kombo, ktorého by bola strašná škoda. Snáď nám teda LFL ešte pár piatkov vydrží, potenciál na to rozhodne má.

Facebook Comments