O záhadách Bermudského troj-uholníka sa popísalo už veľa. Či sa tam naozaj dejú záhady, alebo ide iba o nešťastnú zhodu náhod, či zlyhanie prístrojov a ľudského faktora, sa asi nikdy nedo-zvieme. Existuje však aj miesto nazývané „Dračí trojuholník“, ktoré sa nachádza pri Japonsku a s Bermudským trojuholníkom súvisí. Priblížme si všetky významné udalosti, ktoré sa na týchto miestach stali a čo ich spája. 

Svetlo pod hladinou:

Bermudský trojuholník je oblasť veľká asi ako Britské ostrovy. V Atlantickom oceáne spája južný cíp Floridy, bermudského súostrovia a časti ostrova Barbados. Na tomto mieste záhadne miznú lode, lietadlá a ich posádky. Prvý človek, ktorý písomne zaznamenal tieto zaujímavé javy, bol Krištof Kolumbus. Ten si zapísal do svojho denníka, ako s posádkou zbadali obrovský svetelný pás, ktorý preletel nad nimi a zmizol v mori. O niekoľko dní nato zistil, že lodný kompas sa správa veľmi čudne, čo sa potvrdilo po dlhých týždňoch hľadania pevniny a plavby po šírom mori. Keď už začali pochybovať, že niekedy spozorujú zem, objavilo sa pred nimi svetlo. To stúpalo od obzoru opakovane hore a dole, čoho následkom sa začali objavovať svetlá aj pod vodnou hladinou. Dodnes sa nepotvrdilo, čo to boli za úkazy. Jedna z možných hypotéz je, že svetlo na nebi bol meteorit a čudné ukazovanie kompasu zapríčinil skutočný a magnetický sever. Nezvyčajná žiara mohla pochádzať z blízkeho ostrova. Čoho následkom asi aj Kolumbus objavil Ameriku. Ak si myslíte, že námorníci na čele s Kolumbom mali vidinu z prepitej noci na palube, mýlite sa. O pol tisícročia neskôr totiž podobné úkazy zaznamenala aj posádka kozmickej lode Apollo 12, ktorá uviedla, že videla záblesky živého ohňa a bielu vodu, čo bolo dokonca posledné viditeľné svetlo z oblohy na našej planéte.

Záhada objasnená?:

Oblasť Bermudského trojuholníka sa vyznačuje niekoľkými zvláštnymi javmi, ako sú napríklad už spomínaná biela voda, modré diery, metánové územia či magnetické odchýlky a poruchy prístrojov. Biela voda je charakterizovaná ako zvláštna žiara v mori, ktorá sa vyskytuje najmä v okolí Bahám a je vidieť iba v noci. Vytvára ju zmes kryštalického vápenca rozvíreného rybami vo vode. Bermudský trojuholník je taktiež jedno z dvoch miest na svete, kde magnetický kompas ukazuje smerom ku geografickému severnému pólu a nie k tomu magnetickému ako inde v okolitom svete. Druhé miesto, kde sa deje to isté, je už spomenutý Dračí trojuholník, ktorý sa nachádza v oceáne neďaleko Japonska…

Viac sa dočítate v marcovom čísle mesačníka Brejk.

Facebook Comments