Škoda Fabia. Najznámejšia rekordérka z Mladej Boleslavi. Pre automobilku znamenala prienik prakticky na všetky trhy Európy. Svoju úspešnosť však dokázala aj na iných frontoch, na iných kontinentoch. O jej kvalitách svedčí obľúbenosť aj u inak mimoriadne konzervatívnych Britov.

Imidž nie je najdôležitejší:
Mimoriadna obľúbenosť Fabie vôbec nevyplýva z jej rozmerov, výkonov či ceny. Oveľa dôležitejšia je spoľahlivosť a nenáročná služba svojmu majiteľovi. Jej poslaním sú státisíce najazdených kilometrov v tých najťažších podmienkach. Aj preto je dizajn skôr účelný, než výstavný, aj preto bol interiér viac praktický než vyčačkaný. Poľovanie po najlepších špionážnych fotografiách druhej generácie vystriedalo neskrývané sklamanie. Nová Fabia sa v podobe Roomster pohybovala už rok pred jej oficiálnym predstavením. Teda aspoň jej predná časť.

Úsmev masky chladiča dopĺňajú proporcie hatchbacku:
Milé stvárnenie prednej časti zvýrazňuje povinná, a treba povedať, že aj intímne známa scenéria päťdverovej karosérie. Práve piate dvere pridávajú povinnú porciu variability. Vďaka nej je Fabia takmer neporaziteľný spoločník na každý deň. Škoda len dizajnérsky menej vydarenej zadnej časti. Práve ona mohla ukryť nárast výšky nového modelu bez potrebného rozšírenia karosérie. Pomerne malé zadné skupinové svetlomety tento malý estetický nedostatok skôr zvýrazňujú, než by ho zakrývali. Preto odporúčame zainvestovať do drahších príplatkových širších pneumatík a diskov s vyšším priemerom, ktoré predsa len daný deficit zmierňujú.A ešte jedno! Žltú farbu. Práve v nej sa ukáže druhá generácia najkrajšie.

Karta sa obráti v interiéri:
Je totiž priestrannejší. Aspoň v oblasti hlavy ponúka viac ako jeho predchodca. Vo všetkých ostatných oblastiach možno očakávať tradičné proporcie. Nová Fabia je totiž technickou príbuznou predchádzajúcej generácie. Novým stvárnením interiéru však toto pokrvné bratstvo skrýva mimoriadne šikovne.

Nápaditý, no opäť známy interiér:
Prístrojová doska, stredová konzola, dvojitý odkladací priestor pred spolujazdcom. Nová Fabia je majster ukrývania vecí každodennej potreby. Keď treba, ukryje ich aj pred pohľadmi dlhoprstých. Je trocha na škodu veci,že ani jedna zo schránok nie je uzamykateľná. Prístrojový panel s retrociachovaním a palubná doska rozdelená na dve časti je dôverne známa zmodelu Roomster. A nemožno jej uprieť ani atraktivitu. Závan luxusu v interiéri diktovala aj automatická klimatizácia, elektrifikácia funkcií a tempomat. Trocha športového naturelu pridal dobre do ruky padnúci trojramenný volant a prevodová páka s presnými dráhami radenia. A tiež strieborné obklady výduchov kúrenia. Komfort si pripísali predné sedadlá. Chybu krásy ohlási práve pravé koleno vodiča. Kontaktu so spodnou časťou stredovej konzoly sa totiž vyhne iba ťažko.

Dobré auto, dobrý motor:
To je stručná charakteristika novej Fabie. Jednoducho plní to, čo má. Štyria dospelí sa v nej pohodlne odvezú hoci aj na dlhšiu trať. Komfortom pruženia aj jazdnými vlastnosťami zostala Fabia presne na tej dobrej úrovni, akú poznáme. Aj športovú jazdu zvláda veľmi dobre, stopu drží celkom spoľahlivo. To sa však do repertoáru ekonomického poslania aj tak nehodí.

Výborný turbodiesel počuť:
Trojvalcová naftová pohonná jednotka poteší. Aj napriek menšiemu objemu ponúka výborný záťah už od najnižších otáčok motora. Maximálka presiahne hranicu stošesťdesiat kilometrov za hodinu, na stokilometrovú rýchlosť sa dostanete v priebehu asi pätnástich sekúnd. Vyčítať možno iba päťstupňovú prevodovku, šestka by sa najmä na diaľnici zišla. Možno potom by bol motor oveľa tichší. Naopak, na čerpadle vás „tédéíčko“ poprosí iba o malú, päťlitrovú dávku nafty na sto kilometrov.

Stará, dobrá Fabia:
Dobré veci sa nemajú meniť. A to je dobré, lebo podľa tohto porekadla sa vám nová Fabia určite zapáči. Už teraz je isté, že splní presne to, čo od nej očakávate. Vernú a predovšetkým spoľahlivú službu doslova na každý deň.

Facebook Comments