Výmena stráží napokon nastane vždy. Aj na pozícii najbohat-šieho z bohatých. Po trinástich rokoch prenechal počítačový génius Bill Gates žezlo človeka s najplnšou peňaženkou inému géniovi. Kamarátovi s dokonalým analytickým mozgom a takmer osemdesiatimi krížikmi na chrbte. Warren Buffett (77) si v roku 2008 oproti minulému roku prilepšil o desať miliárd dolárov a s majetkom šesťdesiatdva miliárd sa stal najbohatším mužom planéty. Vďaka intuícii a neomylnému citu na výhodné akcie nikdy nešliapol vedľa. Pre svoju zázračnú schopnosť investovať v pravý čas ho volajú aj Zázrak alebo Veštec z Omahy. Drží podiely v najrôznejších sektoroch od bánk cez spodnú bielizeň, Coca Colu až po tryskáče. Dosiaľ nepredal ani jednu akciu svojho fondu. Jeho názory a skvelé odhady vedú sveto-vým trhom. Sám si vypláca smiešnu mzdu stotisíc dolárov ročne, druhej manželke kúpil prsteň so zľavou vo vlastnom klenotníctve. Niekto by ho považoval za držgroša. Warren Buffett je však až neuveriteľne skromný miliardár a obyčajný človiečik. Zo zarábania peňazí nerobí žiadnu vedu a tajomstvo. Naopak nezištne a do najmenšieho detailu opisuje vo svojich výročných knihách, ako zarobil každý cent. Táto literatúra je skutočnou bibliou finančníkov. Popri nespornej informatívnej hodnote nemožno týmto správam uprieť aj isté umelecké čaro. Buffett si v opisovaní svojho úspechu vypomáha zvláštnou kombináciou citátov z Biblie, výrokov sexbomby 40. rokov Mae Westovej a bejzbalistu Yogiho Berru…
Podnikateľ od kolísky:
Najbohatší muž sveta sa narodil v americkej Omahe ako syn burzového makléra, neskoršieho kongresmana. Otcovým génom rozhodne vďačí za výbornú pamäť a talent na čísla. Ako dieťa rád šokoval svojimi schopnosťami, na počkanie chrlil počty obyvateľov všetkých amerických miest. Podnikateľského ducha v sebe nezaprel odmalička, namiesto nudy v škôlke behal po golfových ihriskách a predával stratené loptičky a nápoje. Kupoval balenie šiestich fliaš koly po dvadsaťpäť centov a predával jeden kus po päť centov. Obchodovať s cennými papiermi začal spolu so sestrou v jedenástich. Predajom troch akcií kúpených od otca zarobil síce len päť dolárov, naučil sa však byť trpezlivý. Čakanie na ďalšiu investíciu si krátil, ako inak, zarábaním. Roznášal denníky Washington Post a Times Herold, čoskoro sa vrhol aj na časopisy. V trinástich si nezabudol podať daňové priznanie, do nákladov si započítal bicykel, ktorý uviedol ako pracovný nástroj. Vo voľnom čase založil len tak mimochodom s kamarátom prvú firmu na umiestňovanie výherných automatov. O tri roky neskôr kúpil za tisídvesto dolárov niekoľko akrov poľnohospodárskej pôdy v Nebraske. Rozhodol sa ju prenajímať, a tak z nej vyťažiť maximum. Inšpiráciou a vzorom bol preňho autor knihy Inteligentný investor Benjamin Graham. Ten sa stal jeho mentorom na Columbijskej univerzite po tom, čo Warrena možno trochu prekvapivo neprijali na Harvard. Ťažkú hlavu si z toho však nerobil, popri štúdiu pracoval pre Lincoln Journal, kde šéfoval päťdesiatim roznášačom novín. Po získaní titulu ekonomického inžiniera uvidel Graham v mladom a ctižiadostivom mozgu veľkú perspektívu a zamestnal ho vo svojej firme. Buffett však čoskoro logicky zatúžil po vlastnom biznise. Ako dvadsaťšesťročný založil v rodnej Omahe svoju prvú investičnú spoločnosť Buffett Associates. Čoskoro ukázal aj výborné schopnosti presvedčiť, investori mu ako zelenáčovi v biznise zverili vyše stotisíc dolárov. Urobili dobre, z Warrena Buffetta sa stal generálny manažér úspešnej spoločnosti a im sa investícia vyplatila.
Risk? Mozog zarába…
Prvý veľký úspech prišiel čoskoro. Napriek tomu, že Buffetta všetci odrádzali, kúpil neprosperujúcu textilnú firmu Berkshire Hathaway. Hodnota jednej akcie bola len osem dolárov . „Buffett sa zbláznil,“ škerili sa konkurenti. Úsmev im zamrzol veľmi rýchlo. Geniálny analytik čoskoro zo spoločnosti vytvoril giganta, ktorého dnešné akcie majú hodnotu vyše stotisíc dolárov. Ďalším z najväč-ších úspechov bola investícia do vtedy krachujúcej spoločnosti American Express. Podľa Wall Street bola firma v koncoch, Warren však kúpil päť percent akcií, ktoré sa v priebehu pár rokov zhodnotili o 440 %. Pripísal si tak na konto ďalší obrovský úspech a peknú kôpku šuchotavých bankoviek.
Láska z Wall Street… do trojky:
Finančníci z Wall Street sa obvykle považujú za konzervatívnych suchárov. Aj čo sa týka osobného života. Warren Buffett túto predstavu celkom úspešne napĺňal počas pätnástich rokov svojej kariéry, keď ho manželka Suzy usilovne sprevádzala na spolo-čenských podujatiach. Nestala sa však obvyklou paničkou v domácnosti, ktorá si užíva manželove peniaze a čas trávi vysedávaním v kozmetických salónoch. Pracovala vo vedení Berkshire Hathaway a zároveň spríjemňovala hosťom popíjanie v baroch svojím spevom, popritom horlivo bojovala za práva žien na interrupciu. Napriek nespornej originalite a všestrannosti manželky sa starnúci analytik zamiloval do litovskej čašníčky Astrid. Za normálnych okolností by zazvonil zvonec a manželstvu by bol koniec. Tu však mala miliardárska story trochu iné pokračovanie. Milenka a manželka sa stali oddanými kamarátkami (aspoň naoko), spoločníčkami vo Warrenovej firme, dlhší čas bývali v jednom dome. Dokonca darčeky odoslané z jednej adresy boli podpísané: od Warrena, Suzy a Astrid. Aká idylka. Takýto trojlístok by sa hodil skôr k rockovej hviezde, ako ku konzervatívnemu analytikovi z Wall Street. Po smrti manželky sa však nevrhol na žiadne mladé mäsko, ale vzal si svoju vernú a milujúcu, už šesťdesiatročnú milenku Astrid.
Deťom nerozdávať, požičiavať!
Napriek milostnému trojuholníku nemôže byť v Buffettovom prípade o hviezdnych manieroch a miliardárskych chúťkach ani reč. Dodnes žije v dome, ktorý kedysi kúpil za tridsaťtisíc dolárov. Stále raňajkuje sladké plnené žemle, nepoužíva e-mail a mobil vzal na milosť len nedávno. Nakoniec, predsa len patrí k staršej generácii… Chodí v obyčajných svetroch, nakupuje v konfekcii a jedáva stejky z ľudovej reštaurácie na ulici, kde býva. Možno jedinou miliardár-skou slabosťou a vášňou sú preňho luxusné lietadlá. Aj keď je miliardár stále aktívny, s ohľadom na jeho vek sa mnohí pýtajú, kto po ňom prevezme žezlo a nemalý majetok. Aj keď má už so zosnulou manželkou Suzanne tri deti, z ktorých dve robia v ockovej firme, ani jedno nemá teplé miestečko isté. Súrodenci sú živý dôkaz Buffettovho nekompromisného postoja k zarábaniu peňazí. Keď jeho syn Howard zatúžil po farme, ocko mu ju kúpil. Synovi ju však len prenajal, musel mu ju splácať aj s úrokmi. Dcére Suzy pri jednej príležitosti požičal dvadsať dolárov na zaplatenie letiskového poplatku, na ktoré mu musela okamžite podpísať dlžný úpis. Aj takéto historky roky prispievali k Buffettovmu obrazu mizantropa. Nikdy nepatril medzi tých, čo sa radi vychvaľujú prispievaním na charitu, no v skutočnosti viac rozprávajú, ako platia. Po smrti manželky prepísal na konto charitatívnej nadácie Billa Gatesa tridsaťsedem miliónov dolárov. A zďaleka nešlo o prvú ani poslednú veľkú sumu venovanú na charitu. Obaja miliardári sú priatelia, napokon v prvej desiatke najbohatších ľudí sveta sú jediní Američania. Gates zvykol často lietať do Omahy za Buffettom, aby si spolu zahrali obľúbený bridž. Dnes už hrajú najmä online. Bill Gates pod prezývkou Vyzývateľ X, Buffet ako Kotleta. Nedávno ho napadlo, že by mohli hrať o svoje domy. Gates o hypermodernú vilu za stotridsať miliónov dolárov a Buffett o svoj starší domček. Obrať kamaráta o vilu však nie je jeho priorita, rozhodne to nepotrebuje. Len sa rád zabáva. Ako sa to však skončí, keď najbohatší muž sveta odíde na druhý svet? Svojrázny miliardár sa rozhodol hľadať svojho nástupcu tiež originálnym spôsobom. Osobne vybraných kandidátov hodlá podrobiť nevšednej skúške. Každému dá päť miliárd dolárov a počká si, kto ich najlepšie zhodnotí. Hoci podobne geniálneho analytika jeho rangu sa už pravdepodobne nedočká. A možno ani my…