Tomáš, boxuješ za žilinský klub thajského boxu Ares Gym.  Čo ťa priviedlo k tomuto športu?
S thajským boxom som začal v šestnástich, keď som videl zápas s borcom zvaným Diamond. Oslovil ma spôsob boja a technika. Vtedy som si povedal, že by som to mohol skúsiť a akosi mi to prischlo dodnes. Začal som boxovať v Ares Gyme v Žiline. Trénujeme v priestoroch vysokoškolských internátov. Klub nesie názov po starogréckom bohovi vojny Áresovi, čo je aj celkom výstižný názov vo vzťahu k tomuto športu.

Mnoho mladých chlapcov sa teraz venuje thajskému boxu. Ich snahou je predviesť sa na ulici. Ako sa pozeráš na takéto metódy?
Neschvaľujem takéto správanie. Ako profesionálny zápasník sa snažím plne koncentrovať na tréning a zároveň v ňom vypustiť všetku negatívnu energiu. Thajský box učí, ako zložiť súpera, ale stále je to šport, a tak by ho mali brať aj jeho učenci. Ako tréner svojim zverencom zdôrazňujem, že techniky, ktoré ich učím, nie sú určené na pouličné bitky.

Uvažoval si takto vznešene aj vo svojich začiatkoch, keď s tebou lomcovala bujará puberta?
Uvedomoval som si, že sa na tréningoch učím, ako zvládnuť súpera jedným kopom alebo úderom rukou. S neustálym zlepšovaním rás­tlo i sebavedomie, no vždy som sa snažil nevyvolávať konflikty. Skôr sa im vyhýbam. Samozrejme, keď ma niekto napadne, tak väčšinou ľutuje nesprávnu voľbu rivala.

Pred štyrmi rokmi si trénoval Patrika Švajdu v relácii Vilomeniny. Vtedy si sa ukázal aj na obrazovkách. Aký to bol zážitok?
Bola to zaujímavá možnosť, ako zviditeľniť thajský box medzi slovenskými divákmi. Patrik je veľký športovec a tréningy bral skutočne vážne, akoby sa pripravoval na profesionálny zápas. Rád spomínam na tento zážitok.

Trénuješ niekoho zaujímavého aj v súčasnosti?
Áno. Trénujem Miss Slovenskej republiky z roku 2009 Barboru Fránekovú. Páči sa mi jej prístup. Je svedomitá. Na tréning s ňou sa vždy teším, pretože je to iné, ako keď trénujete stokilového chlapa s drsným pohľadom.

Venoval si sa v minulosti aktívne nejakému inému športu okrem thajského boxu alebo si rovno vhupol s kladivami do ringu?  
Štyri roky som sa aktívne venoval bejzbalu. Bavilo ma to, ale tento šport u nás nemal vytvorené podmienky, ktoré by umožňovali napredovať a posúvať sa ďalej.

 

Viac sa dočítate v septembrovom čísle mesačníka Brejk.

Facebook Comments