Mladšiu, ale aj strednú generáciu očarili pred ôsmimi rokmi. Nenápadné duo z nórskeho Bergenu vtedy šokovalo svet hitovým albumom Melody AM, ktorého sa predalo vyše milión kusov. Ľahko melancholický elektronický pop s odtieňmi severskej kreativity zaujal jednak tancachtivú mládež, ako aj chilloutových nadšencov. Neskôr zažiarili najmä nádhernou skladbou What Else is There so snovým, až surrealistickým videoklipom.

Skončiť s depresiou:

Röyksopp, teda dvaja tridsiatnici Torbjørn Brundtland a Svein Berge, sa teraz hlásia o slovo a hovoria jasne: „Náš nový album Junior je malým pokusom stať sa časťou konca globálnej depresie.“ Výborný nápad! A hneď úvodný singel Happy Up Here s ich typickými zvukmi, úderným tempom a pohodovou atmosférou dokazuje, že to myslia vážne a nechcú sa dať uspať na vlnách nejakého blues či postrocku. Torbjørn Brundtland k tomu dodáva, že je to veľmi priamy album, mladistvá časť Röyksoppu, Svein Berge zas ich novú tvorbu prirovnáva k alchýmii, niečomu, čo umožňuje menej meniť na viac. To magické tu okrem hudby reprezentujú opäť úžasné vokály. Znovu môžeme počuť zaujímavý hlas švédskej speváčky Karin Dreijer Andersson z kapely The Knife, ktorá naspievala aj vokál k už spomenutej hitovke What Else is There. Teraz znie zo skladieb Tricky Tricky a This Must Be It.

Dvojzmyselná klasika:

Druhý singel z Juniora, rýchlejšiu záležitosť The Girl And The Robot, zas vokálom vyšperkovala švédska popová hviezda Robyn. Brundtland s Bergem však ostávajú aj pri klasike. Jedným z jej odtieňov na ich novom albume je nádherná pieseň Röyksopp Forever s výraznými sláčikovými nástrojmi, podčiarknutá elektronickými bítmi. Plodná kombinácia. Druhým synonymom klasiky Juniora sú vokály nórskej speváckej hviezdy Anneli Dreckerovej zo slávnej skupiny Bel Canto. Anneli je už dvornou vokalistkou Röyksopp a tu dostala priestor vo veľmi vydarených kúskoch Vision One, You Don’t Have A Clue a True To Life. „Anneli k nám vždy prináša poriadny kus srdca a vrelosti. Rozumie, čo chceme našou hudbou komunikovať, hlási sa k tejto výzve a vylepšuje ju,“ vyznáva sa Berge. Junior nie je album pre masy mainstreamových poslucháčov, hoci práve oni by sa mohli aspoň na chvíľu ponoriť do uchu i duši lahodiacich tónov, ktoré nám toto nór-ske duo už roky servíruje. A nie je to žiadna alternatívna a náročná hudba. Skladby Röyksoppu plynú ako pokojný, občas dynamický tok. Otázka na našich hudobných promotérov je, prečo sme ich ešte na Slovensku nevideli naživo. Je to naozaj škoda, sme tým ochudobnení…

 

Viac sa dočítate v septembrovom čísle mesačníka Brejk.

Facebook Comments