Súnormálni ? Čo „ho“ majú z plastelíny? Môže byť. Alebo sme nazreli do kňazského seminára? Nech už je to tak či onak, dôvodov, prečo niektorým mužom dámske prirodzenie vonia po odležaných bravčových ľadvinkách, je veľa. Ak by sme zaklopali na dvere sexuológa, ten sa ústupu mužov zo sexuálnych frontových línií nezačuduje. Príčin je habadej. Tkvejú v hlave i v tele. Veď až tretina mužov po štyridsiatke má dôvody na posteľové výhovorky. „Sex?“ zamýšľajú sa, „to sú tie smiešne jednotvárne pohyby?“ Tu je niekoľko príčin, prečo muž, keď žena dá najavo chuť milovať sa, musí nástojčivo vyvenčiť psa. Napríklad nízka hladina pohlavného hormónu – testosterónu, ktorého vylučovanie s vekom ubúda. Zbohom libido. Vyschýnajúce hormóny by možno postačovali na obrobenie novej milenky, lebo nové pipky sú vždy najvzrušujúcejšie, ale deficit šťavy už nepostačuje na plnenie si manželských povinností. „Nedávno bol u mňa pacient, ktorého dlho a neúspešne liečila istá terapeutka bez toho, aby sa ho čo len dotkla,“ spomína sexuológ Kubiš, „samozrejme, že sa mu ani nepozrela do nohavíc, vtedy by zistila, prečo jej dlhotrvajúce pohovory nemajú absolútne žiadny efekt. Mal totiž slabo vyvinuté semenníky a potvrdil som zníženú hladinu testosterónu.“

Tento pacient je trocha netypický: Vyhľadal totiž lekársku pomoc. Ale náš „hrdina“ je s tým, že má dobrovoľne na hodinkách pol šiestej, zmierený. Napríklad už vie, že časy, keď údom roztĺkal orechy, sú preč. Napokon, čo už… Má čosi odsúložené, deti splodené a záhradka tiež potrebuje obrobiť. Takýto pán si môže sadnúť na priedomok, napchať fajočku a zaspomínať, aké to bolo, keď ešte kefoval extraligu. No ak mu náhodou predsa len medzi nohami zahučí, vyleští si bambus, k čomu, zaplať pánboh, nepotrebuje ufrflanú ženštinu. Napokon, masturbácia je milosrdná i k mľandravým penisom, netreba silu mladíka. Horšie je, keď na fakt, že muž je „mäkký“, veľmi tvrdo zaútočí neukojená mamina. Vtedy sa stáva z normálneho obstarožného chlapa pacient. Sexuológovia majú opäť robotu. Kde je, chlape, chyba? „Častou príčinou nízkeho záujmu o sex u mužov bývajú aj depresie vedúce k poruchám erekcie. Tá vedie k poruche sebavedomia a muž sa potom vyhýba stykom, pretože má obavy zo zlyhania,“ uvažuje sexuológ. (Príznaky depresie uvádzame na inom mieste.)

Ale, pozor, páni, obzvlášť mladí, neskúsení: Za odmietaním sexu sa môže skrývať obava rýchlych prskačov. Alebo aj obava z malého, slabo vyvinutého údu. Tu vraj stačí objektívne vyšetrenie a absolútna väčšina pacientov s týmto „problémom“ odchádza z ambulancie vyliečená. Lekár pána presvedčí, že na veľkosti nezáleží, muž túto novinu radostne oznámi partnerke, ona sa zamyslí… a pôjde na návštevu k susedovi…

Tiež puritánska výchova má vplyv na dobrovoľný celibát: Vy máte, skrátka, výchovou vštepené, že udržaním životodarného semena v tele sa skoncentrujete na dôležité sociálne a religiózne záležitosti medzi nebom a zemou. Vy, skrátka, nesúložíte v záujme vyššieho dobra. Veď planéta je premnožená a netreba do zvlčilého sveta prinášať ďalší bezbranný )život. Chápete?

Nízky záujem o sex môžu spôsobovať aj iné hormonálne poruchy: Tu idú žarty nabok. Nemusí to byť len málo testosterónu. Záujem o sex tiež môžu znižovať chronické ochorenia, napríklad vysoký krvný tlak alebo cukrovka. Toto sladké trápenie pre partnera i partnerky dáva tušiť, že rytmických úderov bucharom sa v posteli nedočkajú. Len treba šarmantne zaklamať, prečo to opäť nejde…

Na zbesilé orgazmy nemyslia ani feťáci a alkoholici: Ono sa totiž ťažko nadväzujú známosti, keď ste hlavou úplne mimo a všetky vagíny sveta by ste vymenili za ďalší joint. Nuž, tak je to s mužmi, čo by aj mohli, ale nechcú. Alebo nemôžu, ale nájdu si výhovorku, že by mohli, keby chceli. A vlastne by chceli… keby mohli…

 

My asexuáli!

 Nezáujem o sex nie je nevyhnutne choroba ani problém, konštatujú lekári. Nech si panáčik visí, ak to nevyvoláva problémy, napríklad v manželstve alebo v partnerskom zväzku. Asexuálom však svitá na lepšie časy – objavili internet. Ten im poskytol platformu na to, aby oznámili svoju kolektívnu existenciu. Takouto komunitou je Asexual Visibility and Education Network, ktorá má na internete viac než 4 000 registrovaných účastníkov. „Snažíme sa zistiť, či je možné zbaviť sa v tejto veci pocitu, že sme izolovaní,“ konštatoval jeden z nich. Komunita definuje asexuála ako níekoho, kto „nepociťuje sexuálnu príťažlivosť k druhému pohlaviu“. Asexuáli môžu potrebovať sex, alebo dokonca masturbovať, ale nechcú pohlavný styk s druhými ľuďmi, vysvetlil David Jay (23), ktorý túto organizáciu pred štyrmi rokmi založil. Asexuáli sa môžu zamilovať, konštatuje Jay. Nejde im však o sex. O čo teda?
Asexualita vraj nie je to isté ako celibát, ktorý je úmyselným potlačením túžby po sexe.
Asexuálom sa často hovorí, že ich postoj sa zmení, ak konečne stretnú osudovú, vyvolenú osobu, ale tieto predpovede sa vždy nenapĺňajú.
„Prečo by som mal v živote tak potrebovať sex, aby som venoval svoj čas a energiu zisťovaniu, čo ma má údajne vzrušovať?“ pýta sa Jay. Pravda je taká, že mnoho ľudí často prechádza obdobiami asexuality. Veľa dvojíc prestává po rokoch praktizovať sexuálny styk.
Väčšina asexuálov však nemá o sex záujem trvalo. Jeden tridsaťročný muž z Dallasu tvrdil, že sa chcel vyrovnať so svojou asexualitou tým, že sa oženil. „Myslel som si, že začnem mať záujem o sex,“ vravel. O rok sa rozviedol a teraz žije vo vzťahu, ktorý charakterizuje ako milujúci a romantický, avšak bez sexu. Je to vzťah s mužom. Ajhľa, tuším sme práve odhalili princíp asexuality…?

 

Depresiou k nemohúcnosti

Nemáte chuť? A čo ak jednoducho trpíte depresiami? Čo ak sa vám nechce šantiť v posteli práve pre tieto príznaky?
smútok – dlhotrvajúci a hlboký
pesimizmus – zameranie na negatívne stránky života
pocit zlyhania – uvedomenie si zlyhania v dôležitej veci
nenávisť k sebe – nenávidenie seba, svojich vlastností, svojho tela
pocit viny – uvedomenie si ťažkého previnenia
uvedomenie, že si zaslúžim trest – predstava, že by som mal byť potrestaný
sebaobviňovanie – prisudzovanie si viny a zodpovednosti
samovražedné myšlienky – riešenie bezvýchodiskovej situácie je videné v samovražde
častejší plač – ľudia v depresii častejšie plačú, niekedy, naopak, by chceli plakať a nemôžu
podráždenosť – vyššia citlivosť na rušivé situácie
nerozhodnosť – neschopnosť rozhodnúť sa alebo veľmi dlhé rozhodovanie aj v maličkostiach
neupravenosť vzhľadu – strácanie záujmu o svoj vzhľad
zmena telesnej hmotnosti – dôsledok prejedania sa alebo odmietania jedla
spomalenosť – predĺženie času potrebného na vykonávanie rôznych činností
zmena dĺžky spánku – väčšinou ide o neskoré zaspávanie a skoré prebúdzanie
pocit vyčerpanosti – vyskytuje sa aj bez namáhavej činnosti
strata apetítu – „strácanie chuti“ na jedlo a pôžitku z jedla a… na sex

Facebook Comments