Keby vám niekto pred koncom základnej časti NHL povedal, že Montreal bude bojovať o finále, čo by ste si o ňom mysleli?
Či sa nezbláznil a nech si nerobí zo mňa žarty.

Do play off ste sa totiž dostali na poslednú chvíľu.
Bolo to naozaj o chlp. Rozhodol o tom záverečný zápas s Torontom, keď sme potrebovali získať bod. Vyšlo to a konečný výsledok bol naozaj pekný.

Nakoniec ste vyradili favoritov Washington i obhajcu Stanleyho pohára Pittsburgh. Ako sa dokázal Montreal tak zlepšiť?
V prvej sérii s Washingtonom sme prehrávali už 1 : 3 na zápasy a nevyzeralo to s nami dobre. Povedali sme si, že už nemáme čo stratiť, ak vyhráme jeden zápas, môže sa všetko otočiť. Tak sa aj stalo, vyhrali sme vo Washingtone, dokázali sme to aj doma a siedmy zápas bol buď-alebo. Tlak bol na súperovi, ktorý musel a my sme mohli.

Muselo však nastať aj herné zlepšenie.
Určite, chalani, ktorí mali už skúsenosti z play off, začali hrať oveľa lepšie, a to sa odzrkadlilo. Padali góly, obrancovia často zabraňovali strelám súperov a urobili skvelú robotu.

Tú ste urobili aj vy v bráne.
Na to som tam… Musím sa snažiť zastavovať puky.

Viacerí tvrdili, že najväčšiu zásluhu na ceste Canadiens ste mali práve vy. Ako ste to prežívali?
V play off som to veľmi nesledoval, lebo som sa sústreďoval na výkony.

Nehovorte, že ste to nepostrehli.
Určite, čosi som zachytili, ale je to tímová hra, ja by som nedokázal vyhrať zápasy bez spoluhráčov a tí by sa zasa nepresadili bez brankára. Dôležitá je kombinácia, a keď je dobrá, dostavia sa výsledky.

Stali ste sa hviezdou, objavili sa o vás kreslené komiksy, fanúšikovia zložili o vás pieseň, vznikla Halakomania. Čo s vami spravila takáto popularita?
Všimol som si, že po prvej sérii sa objavili ľudia s tričkami, na ktorých bola značka stop s mojím menom. O pesničke mi povedali spoluhráči, lebo ja som internet a televíziu príliš nesledoval. Určite je to pekné, ale bez spomínanej spolupráce by to nebolo.

Vygumovali ste Ovečkina – aký je to vlastne hokejista? Má vraj veľmi štipľavú strelu.
Výborne strieľa švihom z každej pozície. Je nepríjemný, ale nemôžem sa pozerať len naňho, musím sa sústrediť na všetkých. Washington má skvelých hráčov a všetci sú nebezpeční.  Alex vie zo svojej ľavej strany prejsť do stredu a vystreliť spoza obrancu. Niekedy treba mať pritom aj šťastie, zavrieť oči a dúfať, že ma to trafí… Strelu má naozaj štipľavú, a keď ma puk trafí do nechránenej časti, je to nepríjemné. Našťastie výstroj je už taký kvalitný, že to až tak nebolí. A lapačku mám naozaj poriadne vystuženú.

Hviezda Pittsburghu je zasa Crosby. Aký je rozdiel medzi ním a Ovečkinom?
Obaja sú skvelí, Alex viac strieľa, ako nahráva, Sydney sa zasa snaží nájsť voľného hráča. V tejto sezóne dal síce 51 gólov, ale často prihráva.

K výborným výkonom vám zrejme pomohla aj účasť na olympiáde vo Vancouvri.
Začiatok sezóny som nemal bohvieaký, v novembri som odchytal len jeden zápas. Po prehre 0 : 1 s Calgary som sa dlhšie neobjavil v bráne a nebolo to ľahké. V decembri som dostal viac šancí a bol som veľmi rád, že reprezentačný tréner Filc mi dal dôveru v každom stretnutí na olympiáde. Navyše som sa tam stretol s výbornými chalanmi a vytvorili sme skvelú partiu.

Boli ste krôčik od tretieho miesta. Pred poslednou tretinou s Fínskom ste viedli 3 : 1, no prehrali ste 3 : 5. Myslíte na to stále?
Určite to veľmi mrzí, ale taký už je hokej. Obišlo nás aj šťastie, veď chalani nastrelili niekoľko tyčiek. Aj tak však mám na olympiádu výborné spomienky a myslím, že sme nesklamali.

 

Viac sa dočítate v augustovom čísle mesačníka Brejk.

Facebook Comments