Ešte donedávna boli vašimi spoločníčkami barly. Čo ešte okrem zdravia ste ochotný obetovať svojej motoristickej vášni?
Nič viac, lebo najdôležitejšie je zdravie. Zistil som to aj pri poslednej udalosti. Ale netvrdím, že na motorku už nesadnem, lebo keď už človek raz prepadne nejakej vášni, zostane jej verný, aj keby nechcel. Má to pod kožou a v srdci.

Uvažovali ste už o tom, že na motorku viac nesadnete? Čosi také ste, tuším, sľúbili manželke…
V prvej chvíli po nehode som si to fakt myslel, ale ako povedal jeden zmojich lekárov, to sú také nemocničné predsavzatia, ktoré sa väčšinou nenaplnia. Takže motorkám asi neodolám ani v budúcnosti, ale určite budem opatrnejší.

Prechod z áut do jednej stopy – na motorky – je viac ako iba fakt. Zmenili ste štýl života?
Nedá sa to takto povedať. Motorky boli mojím koníčkom od mladosti. Od štrnástich som mal prvý motocykel, ktorý som vymenil za Jawu 350 a od sedemnástich som jazdil motokros v košickej Červenej hviezde.

Takže nie ste žiaden nováčik! Boli aj nejaké úspechy?
Jazdil som na majstrovstvách Slovenska a vtedy ešte československý pohár ministerstva vnútra. Na „bedňu“, teda na víťazný stupienok, som sa však nedostal. Zradilo ma koleno.

Takže to bolo naopak – od motoriek k autám?
Áno. Potom som jazdil na Jawe 350 Californian a až po svadbe, z čisto pragramatických a praktických dôvodov, som ju vymenil za svoje prvé auto – Škodu 100.

Čo robí vrcholový manažér ako vy vo voľnom čase okrem jazdenia na motorke? Niekto hrá tenis, golf a niektorí z tých, čo to robia, to aj vedia…
Ešte ma dostala cyklistika. V zime zjazdovka a bez ohľadu na počasie, obdobie a náladu to dopĺňam posilňovňou.

Najlepší relax, aký si len viete predstaviť amožno ste ho ešte nezažili, ale láka vás?
Okrem toho relaxu, ktorému holduje každý dospelý človek, ale nepatrí sa o ňom hovoriť na verejnosti, je to jazda v aute s kvalitnou hudbou. Pre mňa je to južanské blues či B. B. King alebo John Mayall. Ale rád sa vraciam aj do mladých rokov, ktoré pre mňa predstavujú skupiny Ten Years After, Lynard Skynard, Grand Funk. A nepohrdnem, samozrejme, Elánom a inými dobrými slovenskými kapelami.

Viete relaxovať aj pri sledovaní televízie? Aký je váš najobľúbenejší program? Moderátorka? Seriál?
To v tejto chvíli pre mňa nie je relax, ale skôr práca a profesionálny záujem. Mojím lídrom sú, samozrejme, Správy STV.

A ešte raz: najobľúbenejšia moderátorka? Či seriál? Alebo predsa len kriminálka?
Moderátorka? Všetky z STV, samozrejme.

Čo z programov konkurencie by ste radi videli u vás a koho alebo čo by ste od nich kúpili?
Na Markíze je pre ľudí určite užitočná Lampáreň a Pestúnka. Na Jojke originálne Varí vám to a v TA3 je toho dobrého viac. Od Ekonomiky cez Čierneho Petra až po Trinástu komnatu. U oboch plnoformátových televízií kvalitné celovečerné filmy.

Tie predsa môžete kúpiť aj vy…
Nie. Takými financiami verejnoprávna televízia nedisponuje. Ale dúfam, že v krátkom čase sa to podarí zmeniť.

Kedy budú v STV prenosy formuly jeden a aj nejaké poriadne autá? Akoby sa na mužov nemyslelo… Ale rôznych „mydlových“ seriálov pre ženy máte dosť na každý deň. No nevravte, že sa to nedá! Rakúska ORF na to má! Čo sme my horší?
Možno už čoskoro sa dočkáte. Rokujeme s majiteľmi práv pre formulu jeden aj pre preteky majstrovstiev sveta motocyklov.

Z STV vraj chcete naozaj verejnoprávnu televíziu. Doteraz nebola? Čo to vlastne je? Veľa sa hovorí o verejnej službe médií, málokto tuší, čo sa za tým skrýva.
Verejná služba médií garantuje občanom vyvážené, korektné spravodajstvo s informáciami, ktoré sú pre nich dôležité. Musí pri tom rozvíjať pôvodnú tvorbu a nesmie zabúdať na kultúrne dedičstvo. Najmä tomuto sa práve v minulých rokoch v STV nedarilo. Bývalé vedenie sa totiž, žiaľ, snažilo súperiť s komerčnými televíziami a navyše ich zbraňami. My chceme naozaj oslovovať aj skupiny tých divákov, ktorých neuspokojuje ponuka komerčných televízií. Aj vlastnou pôvodnou dramatickou tvorbou. Chceme dávať šance novým tvorcom, ktorí bez podpory nemôžu uspieť v komercii. Budem na tom trvať, aby sme prebudili pôvodnú tvorbu. A to aj detskú, animovanú, ktorá mala na Slovensku vysokú úroveň. V spravodajstve verejnoprávnej televízie musíme informvať a nie ohurovať umelo zveličovanými senzáciami.

Mhm, takže také malé BBC…
Rád by som. A to je aj naša úloha. Máme pripravené aj nové typy relácií. Či už z vlastnej produkcie, alebo externej. Budú to formáty od týždenných seriálov o význačných slovenských osobnostiach, a to minulých i súčasných, cez dokumenty o slovenských pamätihodnostiach, architektúre, ale aj zábavno-súťažné relácie, ktoré budú vťahovať divákov do deja.

Má spojenie verejnoprávnych inštitúcií, ako sú televízia, rozhlas a tlačová agentúra, svoje klady? Je to naozaj prínosné?
Má to svoje klady. Najmä ak je šanca, že televízia získa budovu, ktorá jej bude slúžiť, a nie budovu, na ktorú už roky dopláca.

Súčasťou vášho imidžu je prívlastok mediálny lobista. To neznie dva razy dobre…
Lebo úspech, ktorého pozadie novinári nepoznajú alebo mu nerozumejú, nazvú lobingom. Pritom lobing nechápem ako nadávku. Naopak. Byť dobrým lobistom je talent a využívanie schopností, skúseností a kontaktov v jednom. Vo vyspelých krajinách je to vážená a obdivovaná pozícia. To len vo východoeurópskych pomeroch nie sú na túto profesiu stále zvyknutí. V mojom prípade to súvisí asi s tým, že som pracoval pre Novu a potom v Českej televízii. Ja to vidím ako výhodu, a nie naopak.

Máte recept na víťazstvo v cudzom prostredí? Lebo do slovenskej televízie ste prišli vlastne ako cudzinec.
Recept je jednoduchý: Najkvalitnejší písomný projekt, ktorý je zameraný na postupnú transformáciu STV na televíziu skutočne verejnej služby v moderných európskych podmienkach. A iste, pri presadzovaní treba byť presvedčivý. Možno práve preto, že som zvonka, pôsobil som najnezávislejšie. Nemal som síce veľa priateľov, ale nemal som najmä nepriateľov. Možno to bola výhoda, ktorou som disponoval.

Hovorí sa, že človek môže byť úspešný kdekoľvek, ak má predpoklady byť úspešný. Ak by ste s týmto tvrdením súhlasili, viete vymenovať, aké sú tie vaše? Viete napríklad odhadnúť potreby, rýchlo sa aklimatizujete, presvedčíte výsledkami? Niežeby som chcel byť najbližšie váš protikandidát, ale čo ak?
Možno vás šokujem, ale som presvedčený, že jednou zmojich najpodstatnejších výhod je, že som prirodzený. Veci nazývam pravými menami a kašlem na všetky učebnice a postupy odporúčané manažérskymi príručkami. Takže neočakávajte, že vám nadiktujem: Musíte ponúkať to, čo chcú, musíte sa prispôsobiť za každú cenu… Nie. Treba zostať sám sebou. Nech si to ktokoľvek komentuje akokoľvek. Len vtedy neprídete o svoju vnútornú silu a sebaistotu. A potom to už ide.

Mnohí vám vyčítajú blízkosť k premiérovi Ficovi, kedysi v Čechách ste boli členom sociálnej demokracie. Spája vás teda rovnaký politický názor?
Premiéra Slovenskej republiky vídavam na spoločenských udalostiach, takže neviem, či toto znamená blízkosť. A čo sa politiky týka, bol som v dvoch stranách, ktoré mi boli blízke, ale zároveň ma sklamali. Možno ani nie tak strany ako politika ako taká. Aj preto som sa vo svojom živote zameral na profesijný rast. Lebo ak človek vie robiť dobre svoju profesiu, nie je bytostne závislý od politiky. Do profesie treba dať všetku svoju energiu aj potenciál. Tým som sa v živote riadil. To nie je o tom, že účel svätí prostriedky, ale o tom, že človek sa nemá vzdať svojho cieľa. Má za ním ísť a skúsiť vyčerpať všetky možnosti, ako sa k nemu dostať. Cieľavedomosť nie je účelovosť.

No a čo by ste robili, keby ste nešéfovali jednotke a dvojke?
Šéfoval by som niečomu inému!

Ľudia na významných postoch tvrdia, že nie je také ťažké získať funkciu, ale je oveľa ťažšie si ju udržať. Niektorí venujú ochrane svojho chrbta osemdesiatpäť percent svojho pracovného času. A vy?
Uvedomil som si, že mediálny priestor na Slovensku je špecifický a STV je dennodenne cieľom intríg, fabulácií a dezinformácií. Som však zvyknutý každú informáciu overiť z viacerých zdrojov. Ale prehnaný čas tomu nevenujem. Lebo psy štekajú, ale karavána ide ďalej a oveľa viac času treba venovať zlepšeniu programu televízie. Lebo len vtedy prídu výsledky. A nikto rozumný ma z pozície po dobrých výsledkoch nedá preč.

S ochranou postavenia sú často spojené súboje. Váš najväčší brejk v živote?
Štart dnes najvplyvnejšieho a najvybudovanejšieho mediálneho servera Česká media, ktorý mapuje českú a dnes už aj slovenskú mediálnu sféru. A vlastne už aj politickú. Začali sme tam odhaľovať praktiky novinárov z renomovaných médií aj z verejnoprávnej televízie. Myslím, že sme týmto protiútokom proti neférovej práci českých novinárov prispeli k vyčisteniu mediálneho prostredia a naštartovaniu dnes už etickejšej etapy. Na Slovensku by mala takúto šancu známa internetová stránka mediálne.sk. Ale iba v prípade, že by chcela mať takú ambíciu!

Ako ste sa stali odborníkom na médiá? A ovládate už slovenské mediálne prostredie? Blysnite sa niečím, čo ani my nevieme….
Prehľad o médiách ako ich konzument som mal ešte zmladosti. Dokázal som dokonca čítať medzi riadkami. Takto som vlastne koníček, jednu zo záľub, povýšil na povolanie. Obrovskou školou bola pre mňa v tejto oblasti práca v PR agentúre Cepra, kde som si osvojil princípy práce mediálneho analytika. Myslím, že mám už skúsenosti s mnohými slovenskými médiami, ktoré nemajú záujem sprostredkovať objektívnu realitu. A občas ma zaráža, koľkí ľudia sa na to sťažujú, stretli sa s tým, vedia to, ale nikto to nerieši. Možno to bude nová výzva pre verejnoprávnu televíziu. Hm, blysnúť sa? Uveríte mi, ak vám vymenujem novinárov, ktorí sú pracovníkmi SIS?

Vymenili ste hlavu programu. V upratovaní topmanažmentu v STV sa pokračuje. Pár kľúčových ľudí je preč, iní sa presunuli na nové pozície. Takže krásky súťažiace o titul miss – budú či nebudú na obrazovkách verejnoprávnej televízie?
Na pekných ženách nie je nič zlé, ale k zmene na poste programu došlo z úplne iných dôvodov. Napokon nik nie je nenahraditeľný. Na to som už v médiách preskákal dosť, aby som to vedel zodpovedne vyhlásiť.

Keď už sme pri tých ženách, ste zo zmiešaného manželstva, tak by ste mohli byť teoreticky objektívny: Sú naozaj Slovenky krajšie ako Češky?
Sú. Aj keď v každom národe a štáte sú pekné ženy. Faktom je, že hustota výskytu krások na meter štvorcový je na Slovensku neporovnateľne vyššia ako kdekoľvek inde. Zrejme je to aj tým, že Slovenky dokážu umne zvýrazniť svoje prednosti a potlačiť nedostatky. Češky sú napríklad v obliekaní oveľa, oveľa konzervatívnejšie.

Výber moderátoriek do STV je váš koníček alebo to prenechávate iným?
Zatiaľ do toho nehovorím. Ale dobrý nápad! Ďakujem za inšpiráciu. Asi sa tým začnem osobne zaoberať…

Nech už sa to týka žien, práce, médií, čohokoľvek – akou najpodstatnejšou zásadou vo svojom živote sa riadite?
Ži a nechaj žiť.

Ako dlho, dokedy chcete riadiť tento kolos?
Naveky vekov. Amen! Ale teraz vážne. Rád by som riadil STV minimálne dovtedy, kým sa mi nepodarí to, čo som si predsavzal a čo som sľúbil: urobiť z nej BBC do vrecka.

Facebook Comments