Nehuláka dizajnom, nekričí, že má dušu a nechvastá sa brutálnym výkonom. Naopak, je nenápadný, svojím vzhľadom presne zapadá do rodu Volkswagenov a neubudne z neho ani v prípade, že vedľa neho zaparkujete dizajnérsky rozhodne atraktívnejší model. Je úprimný a sústredí sa na to, na čo má. Na asfaltový boj, kde bodujú automobily najmä univerzálnosťou, kvalitou i priestorovou ponukou a celkovou hodnotou.

Volkswagen Tiguan ponúka kompletný balíček:

Tajomstvo úspechu Tiguanu je ťažké vysvetliť. Jeho obľúbenosť vyplýva z prostého faktu. Nič na ňom neviete vyzdvihnúť a prekvapivo ani vyčítať. Z každého hľadiska sa prezentuje ako uhladený elegán, ktorý vie, čo chce. Je na milimeter presný všade, namiesto hrán používa obliny a facelift karosérie má mužnejší charakter podľa vzoru druhej generácie Volkswagenu Touareg. Vlastne aplikáciou novej vizáže už zmizol aj mierne feministický charakter, momentálne najmenší model VW môžeme pokojne označiť za univerzálny model pre všetkých bez ohľadu na váš spôsob vykonávania malej potreby…

Za všetko môže Golf:

Predchádzajúca veta je polopravda. Tiguan s Golfom má síce podvozkovú platformu, no predná aj zadná náprava pochádzajú z Passatu a brzdy dokonca z Phaetonu. Pohon všetkých štyroch kolies komunikuje prostredníctvom medzinápravovej spojky Haldex a novinka je elektronický diferenciál XDS s riadeným prenosom krútiaceho momentu na jednotlivé kolesá.
Výsledkom je napokon agilita podporená aj osemnásťpalcovým obutím, ktorá je plne porovnateľná s kompaktnými hatchbackmi.
Nastavenie podvozka je síce tvrdšie, no stále ešte dostatočne komfortné. Navyše si jeho tvrdosť môžete regulovať vďaka adaptívnemu pruženiu DCC. Jazdiť si Tiguanom je radosť. Športovo orientovaný vodič by si síce želal šotolinový úsek a vypínateľnú stabilizáciu, obidve radosti nám však dnes už zakazuje Európska únia.

Všade dobre, v meste najlepšie:

Aj za volantom sa cítite rovnako príjemne ako v kompaktnom hatchbacku. Len máte viac priestoru. Palubná doska so stredovou konzolou je identická s modelom Golf Plus, to znamená tonu odkladacích priestorov s logickým rozmiestnením, šikovnú a najmä nastaviteľnú lakťovú opierku a mnoho iných na pohľad drobných detailov. Premyslenosť všetkých prvkov pochopíte až pri dlhodobom používaní, zaľúbenosť do Tiguanu je intenzívnejšia rokmi a kilometrami…

 

Viac sa dočítate v septembrovom čísle mesačníka Brejk.

Facebook Comments