Hlavný dôvod fajčenia je závislosť od nikotínu. Ten sa pri normálnej cigarete uvoľňuje spaľovaním tabaku a následným dymom, ktorý fajčiar do pľúc vdychuje, prijíma nikotín do krvného obehu. Tabakový dym je však preukázateľne škodlivý a obsahuje oxid uhličitý, decht a ďalšie jedy. Tie spôsobujú problémy nielen fajčiarovi, ale aj ľuďom okolo neho. Určite mnohí v našom okolí chcú s fajčením prestať, ale cigarety sú také návykové, že sa to podarí „až“ dvom percentám aktívnych fajčiarov a z toho sa tiež niektorí k zlozvyku pri prvých abstinenčných príznakoch vrátia.

Zdravší e-dym:

Na trhu môžeme nájsť veľa náhrad za klasické cigarety. Či už nikotínové žuvačky, alebo náplasti, žiadna sa ešte príliš neosvedčila a stále je na svete mnoho fajčiarov, ktorí si namiesto trápenia s odvykaním radi zapália nielen škodlivú, ale dnes už aj drahú cigaretku. No dym z nej neškodí len im, ale oveľa viac práve pasívnym fajčiarom, najmä v uzavretých priestranstvách, v krčmách či na diskotékach. S týmto však môže byť koniec aj vďaka elektronickej cigarete. Už z názvu je jasné, že nejde o normálnu cigaretu, ale o elektronický výrobok, ktorý by sme mohli pokojne nazvať nikotínový inhalátor. Ten je však na prvý pohľad na nerozoznanie od klasickej papierovo-filtrovej cigarety. Fajčiarovi poskytne obvyklú dávku nikotínu, avšak bez ďalších nebezpečných látok. Reálnosť elektronickej cigarety spočíva hlavne v tom, že fajčiarovi poskytuje aj „e-dym“ (nikotín mixovaný s parou) a navyše dopĺňa efekt horiaceho konca cigarety, pričom neznalému človeku by to mohlo pripadať ako fajčenie klasickej cigarety.

Ako to funguje?

Táto prevratná novinka predstavujúca prelom v dávnej histórii fajčiarskeho zlozvyku v sebe ukrýva hi-tech technológiu, vďaka ktorej si teraz môže vaše telo oddýchnuť od nezdravých a karcinogénnych látok a výparov. Princíp jej fungovania spočíva v tom, že do nej vkladáte „náboje“, ktoré obsahujú rôzne množstvo tekutého nikotínu. Pri potiahnutí sa automaticky spojí obvod riadený mikroprocesorom, čím sa uvoľní časť nikotínu z náboja a vytvorí paru, aby sa docielil výsledný efekt. Fajčiar do seba teda dostáva nikotín, no nie ďalšie pre telo škodlivé látky, ako sú napríklad decht, oxid uhličitý, ktoré bežná cigareta obsahuje. Elektronická cigareta je oproti ostatným náhradám fajčenia výnimočná v tom, že pri nej zažívate také isté pocity, ako pri fajčení normálnych cigariet. Preto sa nemusíte vzdať napríklad svojej obľúbenej cigarety ku káve a môžete fajčiť zdravšie, bez vdychovania zvyšných škodlivých látok.

 

Viac sa dočítate v januárovom čísle mesačníka Brejk.

Facebook Comments