Motoristický šport je jeden z najkrajších. Kombinácia rýchlosti, zvuku motorov a zápachu spáleného benzínu opantáva ľudí prakticky od prvopočiatkov motorizmu. Samozrejme, súťaživosť ľudí celkom logicky vyústila do automobilových pretekov a v dnešných časoch prežíva renesanciu amatérske pretekanie. Našťastie aj u nás si nájdete dostatok akcií, kde sa môžete porovnať s konkurenciou. A, samozrejme, aj vedieť, či na to máte…

Autoslalom preverí cit aj reakcie:

Jedna z najlacnejších možností automobilového súťaženia, ktoré navyše môžete absolvovať aj za volantom vlastného automobilu. Na trati sa striedajú rýchle úseky a technicky mimoriadne náročné pasáže, v ktorých musíte narábať s volantom zvlášť rýchlo. A môžete sa aj porovnať s vaším konkurentom na automobile s podobným výkonom.

Amatérske súťaže do kopca sú taktiež obľúbené:

Peňazí na súťaženie už budete potrebovať rozhodne viac, na druhej strane radosť s bezprostredného porovnania samého seba s konkurenciou za to rozhodne stojí. Navyše súťaž prebieha na oficiálnych tratiach, na ktorých jazdia aj licencovaní jazdci, takže svoje časy si môžete porovnať aj s profesionálmi.

Rely je k dispozícii aj pre amatérov:

Tradíciu má najmä na východnom Slovensku. Aj keď vyžaduje zrejme najviac financií a už aj čiastočnú úpravu automobilu, keď v prípade vyšších rýchlostí na poľných cestách nezaškodí ochranná klietka v prípade, že by ste sa chystali prevrátiť. A musíte si zohnať aj mechanikov, ktorí vám v prípade problémov pomôžu namontovať naspäť koleso, prípadne dvere. Výborné, nie?

Karting si vás získa:

Je najmilší šport a úprimne povedané, aj najbližšie k reálnemu motošportu. Množstvo otvorených i zatvorených motokárových tratí na Slovensku dáva pomerne širokú možnosť spoľahlivého vyžitia za volantom motokáry. Môžete si prenajať aj viacero motokár a vaše umenie porovnať bezprostredne medzi sebou. Na výber máte širokú škálu motokár od najslabších až po tridsaťkoňové, ktoré musíte doslova a do písmena krotiť. A v niektorých zákrutách budete potrebovať aj odvahu. O cite na plyne či brzdách ani netreba rozprávať.

Jazdenie na okruhu:

Konečne už aj na Slovensku si môžete vychutnať jazdu na regulárnom okruhu. Slovakiaring otvoril svoje brány. Pre všetkých. Teda aj tých, čo si chcú jazdu na okruhu vychutnať na vlastnom či prenajatom vozidle.
Keďže ostrá jazda na okruhu dá automobilom zabrať, ceny prenájmu sa pohybujú obyčajne v stovkách eur, hoci len na pol hodiny. Tá zábava však za to rozhodne stojí. A testovať limity svojich schopností či svojho autmomobilu sa dajú bezpečne iba na jedinom mieste – na okruhu.

Pretekať na skútroch je zábavné:

Súťažiť sa dá na čomkoľvek. Aj na skútroch. Nových, starých, upravených. Súťažný seriál na skútroch je navyše koncipovaný ako vytrvalostný, takže maximálny výkon nehrá rolu. A vytrvalostné preteky sa jazdia minimálne vo dvojici, takže si môžete vytvoriť vlastný tím. A pravidelne sa mení aj podklad. Okrem asfaltu sa na skútroch dá jazdiť na hline, šotoline či motokárovom okruhu…

Adrenalín sa dá vyplaviť aj v teréne:

A je jedno, či sedíte na štvorkolke, či v terénnom aute. Aj obyčajný bočný náklon dokáže dvihnúť mandle a slabšie povahy ho skúšať ani nebudú. Jazda v teréne má svoje špecifiká a musíte sa ju jednoducho naučiť. Dnes už existuje niekoľko špecializovaných areálov na výcvik jazdy v teréne, kde máte k dispozícii aj inštruktorov.

Facebook Comments