Miestne vrabce čvirikajú, že ochranka premiérky, ktorá v Novej Dedinke býva, sa nevie v Kiss csarde dojesť fazuľovej polievky. Vyvárajú v nej koleno a tá fazuľa je veľká „bôbovica“ a lyžica v polievke stojí… Aj ostatné jedlá tejto írečitej reštaurácie s príchuťou domáckeho maďarského štýlu majú cveng v širokom okolí.
„Je to o jedle, je to o porciách, je to o prístupe k hosťovi,“ tvrdia jednohlasne Kissovci, ktorí reštauráciu prevádzkujú, teda štvorhlasne, lebo čárdu má pod palcom štvorica rodinného klanu.
 Zvláštne, táto reštaurácia je na dedine a nie je na dedine. Pre Bratislavčanov je Nová Dedinka výletné miesto, pre dedinčanov zosobňuje hlavné mesto zasa pracovné príležitosti. Jedni i druhí majú však spoločné, že sa v čárde stretávajú. Pri husacích či zabíjačkových hodoch. Ale aj pri kačacích stehnách s cestovinou a lečom, možno pri kuracom rezni Balaton alebo paprikáši zo sumčeka afrického. A, samozrejme, pri maďarských a valtických vínach, ono je to tu všetko bašta preveľká…
Kiss csarda funguje v Novej Dedinke necelý rok a dobrý chýr o nej má krídla. Obzvlášť piatky, soboty a nedele sú v kurze, zvyčajne zadané akciami typu svadby a promócie. Filozofia podniku ukázala jednoznačne: Už pár kilometrov za Bratislavou sa dá vynikajúco po domácky najesť a vypiť si za solídny peniaz.
Naozaj príjemné posedenie. Rustikálny štýl, rekvizity uhorskej nížiny, v lete terasa so sviežim dedinským vzduchom, pre deti ihrisko. Aj husi tu gágajú v susedstve, ale v čárde aj rozprávajú – na tanieri.

 

Viac sa dočítate v septembrovom čísle mesačníka Brejk.

Facebook Comments