Spojila ich nuda. Rodné mesto Basildon im pripadalo veľmi otravné. Stretávali sa a hrali, aby tú nudu zabili. „Nemali sme žiadne ambície ovládnuť svet, iba snahu nejako prežiť týždeň,“ povedal v jednom z rozhovorov skladateľ kultovej britskej kapely Depeche Mode Martin Gore. A z týchto snáh sa zrodila hudba a skupina, ktoré už takmer tridsať rokov rezonujú svetom.
Tri šťastia:
Jazykový multitalent Gore chcel hudbu robiť už ako malý chlapec. Dvanásťroční Gore a klávesák i bankár kapely Andrew Fletcher si chodili zahrať kriket a nechýbal tam ani Vince Clarke, ktorý Andyho poznal zo skautských čias a z kostolných omší. Na toto trio sa usmialo nevídané šťastie, keď stretli punkera a lámača dievčenských sŕdc Davea Gahana, ktorý už párkrát sedel na lavici obžalovaných za rôzne delikty. Očaril ich hlbokým hlasom a bol to on, kto na jar 1980, unesený názvom francúzskeho módneho časopisu, dáva skupine meno Depeche Mode. Ďalší šťastný okamih ich kariéry bol, keď si ich všimol producent Daniel Miller, ktorý potreboval nádej do svojej rozbiehajúcej sa nezávis-lej gramofónovej firmy Mute Records a podpísal s nimi zmluvu na päť singlov. Chalani nakrútili svoj debutový album Speak and Spell, z ktorého skladba Just Can’t Get Enough dobyla ôsme miesto britskej hitparády. Vince Clarke (teraz člen Erasure) však skupinu opúšťa, údajne sa nevedel vyrovnať so životom hviezdy. Tretie, zrejme najväčšie šťastie im podalo ruku začiatkom roka 1982, keď sa na ich inzerát v časopise Melody Maker prihlásil londýnsky štúdiový hudobník Alan Wilder. Depeche Mode hľadali hráča na syntetizátory do 21 rokov, a keďže Alan mal vtedy už 24, zrodilo sa jedno z najslávnejších klamstiev v dejinách súčasnej hudby. Alan do kapely výborne zapadol a podielal sa už na skladbe Get The Balance Right. Hudbu a texty už vtedy servíroval Gore, ktorého zvukopis a rukopis sa stanú nezameniteľnými. A Depeche Mode úspešnou kapelou.
Nástup kultu:
Dôležitý bod ich kariéry bol rok 1986, keď im klip ku skladbe A Question Of Time nakrútil fenomenálny Anton Corbijn a naštartoval veľmi plodnú spoluprácu. Práve on sa výrazne pričinil o imidž skupiny a podčiarknutie jej kultovosti. V tom čase Depeche Mode dobyli najmä Nemecko a Francúzsko a v júni 1988 na slávnom koncerte v Pasadene aj americký trh. Tento rok je však aj dátum ich prvej návštevy v bývalom Česko-Slovensku. Komunistickou políciou ostro sledovaný pražský koncert z 11. marca 1988, aj za účasti Richarda Müllera a 15-tisíc oddaných fanúšikov, bol zdrojom mnohých legiend. Prahou sa vtedy napríklad šírila správa o machrovi, ktorý vlastnoručne vytlačil a predal 10-tisíc falošných vstupeniek po 250 Kčs. Zarobil dva a pol milióna a napriek pátraniu tímu elitných detektívov sa po ňom zľahla zem. O lístky na koncert dokonca organizátorov prosili aj jemenskí diplomati. Depeche Mode nasadili latku ešte vyššie albumom Violator, ktorý mnohí experti považujú za vrchol ich tvorby. Úvodné single Personal Jesus a Enjoy The Silence hrávajú aj dnes rádiá na celom svete. Nastalo obdobie davovej psychózy, 5. augusta 1990 stojí 15-tisíc fanúšikov v trojkilometrovom rade v Los Angeles, aby získali podpis svojich idolov, v tlačenici sa ich niekoľko aj zraní. Svetové turné je také vyčerpávajúce, že Dave Gahan si na istý čas dáva pauzu a usádza sa v Los Angeles. Bluesové a gospelové demosnímky nového albumu Songs Of Faith and Devotion ho však presvedčia a vracia sa k tímovej práci.
Konce a začiatky:
Tento pozoruhodný mysticko-sexuálny a zvukovo vybičovaný album opäť sprevádza nekonečné turné, ktoré sa už pre kapelu nekončí dobre. Gahanove problémy s drogami kulminujú, pokúša sa o samovraždu, keď dokonca závidí Kurtovi Cobainovi jeho „úspešný“ pokus. Pri jednom predávkovaní zmesou kokaínu a heroínu mu v máji 1996 na dve minúty zastane srdce. „Mačka“, ako ho nazval zachraňujúci sanitár, však zázrakom prežila. Neprežilo však spojenie Alan Wilder a Depeche Mode. Unavený rozbitými vzťahmi v kapele, vyčerpávajúcim turné, ako aj Daveovou apatiou, keď mu faxoval svoje myšlienky na odchod, rozhodol sa Alan kapelu opustiť. Nebol to, našťastie, definitívny rozpad Depeche Mode, aj keď pri pohľade na Gahana zmietajúceho sa na hraniciach života a smrti, boli o tom mnohí presvedčení. Dave však nastúpil do detoxikačnej liečebne, počas nahrávania nového albumu Ultra dokonca musel spolupracovať s hlasovým špecialistom, drogy na jeho hlase totiž zanechali stopy. Dôležité však bolo, že sa vrátil, očistil sa. Podľa Gorea bol Dave dlhé roky démon kapely. Ale neskôr získal anjelskú trofej. „Od roku 1997 nevypil ani kvapku alkoholu,“ uviedol Martin. Samotný spevák však nedávno priznal: „Vždy som bol deštruktívny, nenávidel som sa. Ten pocit ešte mám. Fakt, že som čistý, to nezmazal.“
Nový album:
Po úspešne prijatom albume Playing The Angel (2005) a druhej sólovke Davea Gahana sa Depeche Mode ešte viac osmelili. Gore sa namiesto alkoholu, ktorého sa vzdal pred tri a pol rokom, stal fanatikom do nakupovania cez eBay. Jeho raritné prírastky do zbierky zvukových mašiniek tak mohli naplno využiť na albume Sounds Of The Universe. Titulný singel Wrong dal fanúšikom poznať, že pôjde o zvukovo výrazný album, vyvážene namiešaný kokteil klasických zvukov tejto skupiny z 80. rokov a s prístupmi nových elektronických trendov. A oproti svojmu predchodcovi optimistickejší kokteil pod heslom akéhosi návratu starých čias kreativity v kultovej skupine. Nasledovať majú single Peace a Hole To Feed. Tieto piesne by mali zaznieť aj na bratislavskom koncerte 22. júna na štadióne Interu. Scénu nového turné navrhol opäť Anton Corbijn a v jednej z projekcií, sa muzikanti zahrali aj na astronautov. Turné však sprevádzajú nešťastné udalosti: najskôr zomrel otec Andyho Fletchera a niekoľko koncertov zrušili kôli gastroenteritíde Davea Gahana. Kedy sa vrátia na poódiá je zatiaľ otázne. Dave Gahan pred časom uviedol: „Sme individualisti a každý z nás obohacuje celok nejakým jedinečným prvkom.“ Nový album v týchto nových časoch obohatili naozaj kvalitne.