Lenže – ide vždy len o krotenie? Niekedy je krotiteľ v nezávideniahodnej pozícii – totiž keď si vymení, aj keď nechtiac, rolu s dravcom v podobe zlej ženy. Ako ich rozoznať? Potrebujeme to vôbec? Veď muž ženu zvládne. Zásadná chyba vmyslení chlapov…

Povedzme si to otvorene: Mužský organizmus je na prekonávanie nebezpečenstiev stvorený. Okrem tejto skutočnosti máva však pán tvorstva na adopciu divého zvieratka ešte veľa iných dôvodov. Milé, nežné a starostlivé bytosti, akými sa ženská populácia len tak hemží, bývajú často po druhom rande dosť nudné. Ich číro estrogénové prejavy naháňajú typickému mužovi často doslova hrôzu. Preto nečudo, že dievčina, ktorá vynadá čašníkovi za teplé pivo neortodoxnými výrazmi, môže pripadať mnohým mládencom osviežujúca, originálna. Ba miestami až vzrušujúca. Tí zástupcovia mužského pohlavia, v ktorých drieme kus záchranára, môžu dokonca tušiť pod jej tvrdou škrupinou citlivé jadro. Z mnohých odstrašujúcich príkladov, ktoré skončili na vôdzke neznesiteľnej dominy, však nevyplýva, že mužské inštinkty v týchto prípadoch sú nesprávne.

Nedajte sa zmiasť! Zlé dievčatá v podstate túžia, aby si ich niekto podmanil. Ich biochemický program funguje podobne ako u ostatných príslušníčok nežného pohlavia – teda hľadajú ochranu, oporu a spoločníka na cestu životom. V ich duševnom algoritme sa však vyskytol nejaký neštandardný vzorec, ktorý im bráni prejavovať to konvenčným spôsobom. Ak žiletku vašich snov správne analyzujete, môžete utiecť, kým nie je neskoro. Alebo aj nájsť kľúč na jej poľudštenie. Potom z toho môže byť dobrodružstvo, na aké sa spomína v domove dôchodcov, ale tiež láska storočia. Pomôže vám v tom náš malý prehľad živlov, s ktorými sa pri štúdiu geopatogénnych zón ženského územia stretnete. Vo všeobecnosti rozoznávame štyri základné typy.

Enfant terrible: Výraz, ktorý pre tento typ žienok používajú hlavne umelci, znamená v preklade „hrozné dieťa“. Základný motív ich výčinov má rovnaký pôvod ako vystrájanie nezvládnuteľných potomkov – od dobroty nevedia, čo so sebou. Hoci správne tušíte, že postrachy tohto typu sa zrodili pod vplyvom bezmedzného rozmaznávania, nemusí ísť vždy o katastrofy z takzvaných „dobrých“ rodín. Verte mi, mamička upratovačka a otecko sezónny robotník dokážu vyprodukovať nedbalou výchovou zvieratko navlas podobné takej vychytávke, ako je Paris Hiltonová. Všetky malé potvory z tejto kategórie možno nenosia kabelku od Louisa Vuittona, ale chuť prekračovať rýchlosť i všetky ostatné pravidlá slušnej spoločnosti majú rovnako bezodnú ako prominentní maznáčikovia. „Anfán teribl“ najľahšie spoznáte podľa toho, že neodmietne účasť na žiadnej vylomenine. A na väčšine z nich sa aj významne autorsky podieľa. Rada podpáli kôpku účtov, ktoré jej podstrčia kamaráti, vypustí duše na bicykli miestnej klebetnici, a keď niekto v partii navrhne striptíz, prvá si vyzlečie podprsenku. Dievča s nálepkou „postrach ulice“ sa skrátka nezastaví pred ničím a chvíľami sa zdá, že je na to aj hrdé. Keď takýto kvietok narazí na mužský exemplár rovnakého razenia, môžu vzniknúť noví Bonnie a Clyde. Jej delikventské smerovanie je vlastne volanie o pomoc. Zlé infantilné dievča totiž nepozná žiadne hranice, a pritom ich zúfalo potrebuje.

Ako na ne: Možno práve vám takáto uličnica poplietla hlavu a chcete si ju získať. Na vykrádanie benzínových čerpadiel by ste ju dostali. Nahovoríte ju aj na zbesilý sex v skúšobnej kabínke hypermarketu. Ak s ňou však chcete stráviť viac ako neuveriteľnú „akcošku“, teda akciu ako svet, musíte nastoliť pravidlá. Princípy života v civilizovanej spoločnosti už určite niekde zachytila. To áno. Ale nevidí dôvod dodržiavať ich, keď to ide tak pekne aj bez nich… Chce to trpezlivosť. Ale ak ju prinútite pristúpiť na vaše zvyky, získate si jej rešpekt. Pripravte sa však na to, že život s takouto osôbkou je tanec na okraji činného krátera. Chvíľami budete mať pocit, že by najviac pomohlo prehnúť ju cez koleno. Tušíte správne, ale odporúča sa vyplieskať ju len v rovine duševnej. Mohlo by sa totiž stať, že takúto invazívnu výchovnú metódu by vám ego kráľovnej výtržníkov neodpustilo.

Známe enfant terrible: Paris Hiltonová, Tereza Pergnerová, Marilyn Monroe.

Rebelantky: Ženy tohto vyznania rozhodne neprehliadnete. Zvyknú totiž pôsobiť dosť extrémisticky. Konaním aj vzhľadom. Svojej odlišnosti venujú kopu energie i času. Napriek tomu sa rebelujúce dievčiny zvyknú trafiť do niekoľkých typov imidžu, ktorý má potom podobný efekt ako rovnošata. Najčastejšie to býva čierno- -čierno-čierna kombinácia vlasy – šaty – nechty. Alebo prudký unisex štýl, korunovaný recidivisticky vystrihanou hlavou či sedliacka, alebo etnokutňa od hlavy po päty. Vyzerajú nabrúsené na hlúpych ľudí, neschopné inštitúcie alebo len tak – na celý svet. Na rozdiel od „rebeliek bez príčiny“ z predošlej skupiny však má ich nespratnosť určitú nosnú myšlienku. Možno majú nejaké škaredé skúsenosti. Ale možné je aj to, že takéto buričstvo sa im len zdá skrátka dostatočne cool. Je v podstate jedno, či za skazu sveta vinia mužský šovinizmus, minisukne, alebo živočíšne tuky. Ich poslanie sa im zdá také dôležité, že im je na jeho presadzovanie dobrá každá metóda. Sú kvôli nemu ochotné utiecť z domu, spievať na námestí neslušné pesničky alebo oblievať ľudí nechutnými tekutinami.

Ako na ne: Na nesúhlas okolia sú pripravené, rátajú s ním a je pre nich výzvou do boja. Pokusy o krotenie aktivistiek akéhokoľvek druhu sú teda čistá strata času. Nájdu sa aj zhovorčivé, a keď ich reč má hlavu aj pätu, bývajú celkom roztomilé. Vtedy sa stáva, že zaimponujú silným mužským osobnostiam, ktoré sa neboja konfrontácie. Ak ste aj vy narazili na príťažlivú bojovníčku, v prvom rade si zistite, za čo a proti čomu sa búri. Či už bojuje za ľudské práva, vystupuje proti týraniu zvierat, alebo protestuje proti konzumnej spoločnosti, kvôli vám s tým neprestane. V tomto prípade platí pravidlo „Ber alebo nechaj tak“. Najtvrdším orieškom sú beznádejné odporkyne sexu. Ak tá vaša nemá nič proti intímnemu spolužitiu muža a ženy a jej názory sa vám zdajú znesiteľné, môže vám to spolu klapnúť. Pamätajte, život s revolucionárkou je síce ťažký, ale nie nemožný.

Známe rebelantky: Madonna, Gwen Stefaniová, Sinead O’Connorová

Xantipy: Sú ako časované bomby – ich ničivá sila naplno prepukne až po uplynutí ochrannej lehoty. Ak sa chcete zachrániť pred nerozvážnym záväzkom, dobre načúvajte ich podozrivému tikaniu. Na prvom rande na vás totiž začne panovačná mrcha jačať iba vtedy, ak je navyše aj hlúpa. Tie skúsenejšie a prefíkanejšie pôsobia na prvý, druhý a ešte niekoľko ďalších pohľadov ako normálne baby. Aspoň podvedome tušia, že lapený vtáčik sa dá priškripnúť, až keď je ako-tak uvarený. Impulzom na vypustenie draka býva obvykle spoločný byt, spoločné embryo alebo spoločné „áno“. Žiadna vládkyňa sa však nedokáže dokonale ovládať, preto skôr, ako vložíte svoje akcie do niektorého z týchto podnikov, pozorne sledujte jej reakcie. Výstražným signálom by vám malo byť jej posledné slovo v každej hádke, návrhy bez možnosti diskusie a fóbia zo spojenia: „Prepáč, zmýlila som sa.“ Jej dirigentský talent bude zábavný len dovtedy, kým k nemu nepridá sólo v trýznivom sopráne. Okrem búrlivých slovných útokov však používajú vychýrené harpye aj iné metódy. Hociktorá by svojimi zákernými akciami urobila dojem aj na čelných predstaviteľov al- -Káidy. Pri panovníčke, ktorej odopriete poslušnosť, si nemôžete byť istí, či sa váš notebook alebo tenisová raketa dožije rána. Šikovné manipulátorky zas obľubujú skôr eštebácke praktiky – vydieranie a zosmiešňovanie.

Ako na ne: Xantipa, ako všetci dravci, si dovoľuje hlavne na slabších. Či už ju mamička dlhé roky bila pravítkom po prstoch, alebo túžbu po moci získala geneticky z inej vetvy rodu, na normálny život potrebuje silného a vyrovnaného partnera. Ak ste teda po rokoch vzťahu zistili, že máte doma monštrum, mali by ste si urobiť rekonštrukciu prehraných bitiek a otvorene priznať svoje zlyhania. Zatočiť s ňou môžete len vtedy, ak si znovu doma oblečiete nohavice a zapášete opasok. Aj keď to bude znieť v období masívnej emancipácie poburujúco, na fúrie domáce platí len malý dvor a dlhý bič. Ak si na tento prevýchovný postup netrúfate, radšej odpískajte dobrovoľný prestup k inému družstvu. Ale pozor! Ak vás často nazývajú dobrákom od kosti, nájdu si vás aj iné mrchy. Majú na to nos.

Známe xantipy: Okrem pôvodkyne názvu Xanthippe, Sokratovej manželky, je ich určite dosť, ale nomináciu do tejto kategórie musia navrhnúť ich partneri.

Femme fatale: Mnohí si pod osudovou ženou predstavujú krásavicu, ktorá sa mihne mužským životom ako kométa a zanechá za sebou spúšť. Lenže jeden z významov vo výkladovom slovníku ju predstavuje nielen ako ženu krásnu, ale aj vplyvnú. Historicky významné femme fatale nemali dosah len na osud jedného nešťastníka, ktorému zlomili srdce. Veľmi často aj na osud doslova celých národov. Svoj vplyv si uvedomovali a využívali ho na systematickú likvidáciu svojich nepriateľov. Predpokladom na získanie štatútu osudovej ženy nie je ani dokonalá krása, ako skôr to fyziologické niečo, čo spôsobuje mužom napätie v rozkroku. Môžu to byť hriešne oči, zvodné pery alebo šarm osobnosti. V každom prípade sa takáto magická žena stáva zlou vo chvíli, keď to začne programovo využívať. S fatálnou ženou sa teda máte šancu stretnúť minimálne dvakrát. Buď ako dôležitý činiteľ, ktorého si chce získať, alebo ako pešiak, ktorý len znáša následky jej činov. V oboch prípadoch ste prakticky bezmocní. Femme fatale je inteligentná, samostatná a na nikoho sa citovo neviaže. To jej umožňuje zjavovať a miznúť, stretávať sa a lúčiť sa bez väčších duševných problémov. Je diskrétna, nehovorí o svojej minulosti a vyhýba sa kontaktu s médiami.

Ako na ne: Zlé ženy s takýmito schopnosťami sú dosť zriedkavý zjav. To, že ich je málo, je šťastie v nešťastí, lebo ochrana pred nimi neexistuje. Ak si niečo zlé osudová žena zaumieni, má dostatok prostriedkov, aby to dosiahla. Jej životný príbeh väčšinou objavia až historici veľa rokov po jej smrti.

Známe femme fatale: Mata Hari, Salome, Lucrecia Borgia, Alžbeta Bátoriová.

Facebook Comments